Zavražděná maltská novinářka mu byla na stopě. Mocný podnikatel je venku na kauci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 21. 11. 2019 23:58
Vlivný podnikatel Yorgen Fenech se pokusil odplout z Malty na své luxusní jachtě jen den poté, co vláda nabídla prezidentskou milost výměnou za informaci, kdo si objednal smrt novinářky Daphne Galiziové. Krátce předtím policie zadržela muže, kterého podezírá ze zprostředkování vraždy. Fenech je nyní u výslechu. Kdo je tento byznysmen, kterého agentura Reuters spojuje právě s vraždou novinářky?
Yorgen Fenech, maltský podnikatel
Yorgen Fenech, maltský podnikatel | Foto: Reuters

Yorgen Fenech je první významnou stopou v pátrání po vrazích maltské investigativní žurnalistky. Pochází z bohaté maltské rodiny, která už padesát let stojí v čele obchodní společnosti Tumas Group, jež vlastní řadu nemovitostí v ostrovní zemi.

Yorgen Fenech byl ještě do úterka jejím ředitelem. Díky tomu také vedl například hotel Hilton Malta, několik místních kasin a řadu turistických resortů. Kromě toho byl ředitelem maltské energetické společnosti ElectroGas.

Přístav, ze kterého se Yorgen Fenech pokusil uprchnout.
Přístav, ze kterého se Yorgen Fenech pokusil uprchnout. | Foto: Reuters

Jen několik hodin předtím, než se pokusil z Malty odplout, na obě pozice rezignoval.

Policisté zastavili jeho jachtu ve středu, když za rozbřesku vyplula z přístavního města St. Julian's. Podnikatelovo zatčení oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Neupřesnil ale, jestli souvisí s vraždou investigativní novinářky. Agentura Reuters to nicméně potvrdila s odvoláním na dva nejmenované zdroje. Ve čtvrtek byl Fenech propuštěn na kauci, podle úřadů ale zůstává pod neustálým dohledem policie. Podle zákona musel být propuštěn do pátku v případě, že proti němu nebyla vznesena obvinění. Vyšetřování však pokračuje.

Fenechovo jméno se dosud v souvislosti se smrtí Daphne Galiziové nikdy neobjevilo. Galiziová, která zemřela před dvěma lety po výbuchu bomby nainstalované v jejím voze, se zabývala odhalováním korupce. Zmínka o Fenechovi se v jejích článcích objevila jen jednou, a to už v roce 2013. V té době psala o podezřelém vítězi státní zakázky na stavbu plynové elektrárny. V čele firmy, která soutěž vyhrála, stál právě Yorgen Fenech.

Nedávno se ale ukázalo, že maltský magnát stojí v centru úplně jiné aféry.

Premiérovi muži

Jen osm měsíců před svou smrtí Galiziová psala o další podezřelé firmě. Byla na stopě dubajské společnosti 17 Black Limited, která byla podle ní napojena na vysoce postavené maltské politiky. Díky úniku milionu tajných dokumentů, který před třemi lety vešel do povědomí jako aféra Panama Papers, zjistila, že společnost 17 Black Limited posílala peníze skrytým panamských firmám napojeným na maltské politiky a naopak přijímala vysoké částky z Ázerbájdžánu.

Panamské firmy Hearnville a Tillgate zřídili muži z okolí maltského premiéra Josepha Muscata. Konkrétně šlo o Keitha Schembera, šéfa kanceláře premiérova personálu, a Konrada Mizziho, současného ministra turismu.

Kvůli tomuto odhalení se třiapadesátiletá investigativní novinářka dostala do nelibosti. Významný maltský politik John Dalli ji dokonce označil za teroristku. 

Její syn Matthew Caruana Galizia, který je datovým analytikem pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), z vraždy své matky nepřímo obvinil maltskou vládu. "Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit," napsal po její smrti na Facebooku. "Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná."

V té době ale ještě nikdo nevěděl, že majitelem firmy 17 Black Limited je Yorgen Fenech. Jeho jméno se podařilo odhalit až loni reportérům z Times of Malta a agentury Reuters.

Žádné obvinění proti Fenechovi v souvislosti s vraždou Galiziové zatím zveřejněno nebylo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy