Yahoo tajně sledovala e-maily klientů. Informace podle zdrojů zevnitř předávala americkým úřadům

ČTK ČTK
5. 10. 2016 6:58
Podle agentury Reuters plnila společnost provozující jeden z nejznámějších internetových vyhledavačů požadavky neveřejného vládního nařízení. Firma údajně poskytovala informace Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) a Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Internetová společnost Yahoo vytvořila tajný program, s jehož pomocí sledovala příchozí e-maily svých klientů pro účely americké policie a tajných služeb.

Uvedla to v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s praktikami firmy.

Podle agentury plnila společnost provozující jeden z nejznámějších internetových vyhledavačů požadavky neveřejného vládního nařízení.

Firma Yahoo poskytovala informace Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) a Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), řekli Reuters dva bývalí zaměstnanci a další problematiky znalý člověk.

Podle některých expertů jde o první případ americké internetové firmy, která se zcela podvolila požadavkům bezpečnostních složek a prověřovala všechny příchozí e-maily.

"Yahoo je společnost dodržující zákony a podřizuje se právním normám Spojených států," uvedla firma ve stručném prohlášení reagujícím na informaci.

Podle zdrojů Reuters nebyl požadavek policie a tajné služby přijat jednoznačně a vedl loni v červnu k odchodu šéfa bezpečnosti informací Yahoo Alexe Stamose, který je nyní předním bezpečnostním manažerem firmy Facebook.

Některé americké telekomunikační a internetové firmy již v minulosti poskytovaly data rozvědkám v souvislosti s bojem proti terorismu, takto velkoobjemové předávání soukromých informací je však podle Reuters nevídané. Ani jedna z policejních složek na dotazy Reuters k tématu nereagovala.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy