Toto jsou nejlepší fotky divočiny. V prestižní soutěži uspěl i čtrnáctiletý fotograf z Česka

Toto jsou nejlepší fotky divočiny. V prestižní soutěži uspěl i čtrnáctiletý fotograf z Česka
Vítězný snímek dvou lišek po boji pořídil amatérský fotograf Don Gutoski v kanadském národním parku Wapusk.
Snímek nazvaný Z oblohy zaznamenává fenomén, který lze pozorovat na jaře v přírodním parku Bahía de Cadiz na andaluském pobřeží. Se změnou teploty se mění i slanost vody, na což mokřady reagují barevnou proměnou. Autorem snímku je Pere Soler (Španělsko).
Chodec-stín. Tuto městskou lišku zachytil Richard Peters (Velká Británie).
Sousto pro velrybu. Snímek australského fotografa Michaela AW zachycuje plejtváka a hejno sardinek.
Foto: Wildlife Photographer of the Year 2015
ČTK Štěpán Plaček Obrazová sekce, ČTK, Štěpán Plaček
15. 10. 2015 10:18
V soutěži Wildlife Photographer of the Year 2015 získal ocenění i český čtrnáctiletý fotograf Ondřej Pelánek se snímkem soupeřících ptáků jespáků bojovných. Ondřej Pelánek patří spolu se svým otcem Martinem mezi kmenové fotografy České společnosti ornitologické. Oceněný záběr pořídil na poloostrově Varanger v severním Norsku. Jsou na něm dva soupeřící samci jespáka bojovného. "Vítězný snímek jsem zachytil téměř o půlnoci, když už cestou a polárním dnem znavený táta spal," přiblížil okolnosti pořízení záběru Pelánek. Soutěž každoročně pořádá londýnské Přírodopisné muzeum.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy