Wilders srovnal Korán s Mein Kampfem, soud ho osvobodil

Zahraničí Zahraničí
23. 6. 2011 10:37
Nizozemský populista byl mimo jiné obviněn z diskriminace a podněcování nenávisti
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Amsterodam - Šéf nizozemské krajní pravice Geert Wilders je nevinen.

Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) stanul před soudem za to, že přirovnal radikální muslimy k fašistům a Korán připodobnil k Hitlerově knize Mein Kampf.

Soud ho zprostil obvinění z diskriminace a podněcování rasové nenávisti vůči muslimům, za což mu hrozil až rok vězení.

Při vynášení rozsudku soudce Marcel van Oosten prohlásil, že přestože byly Wildersovy komentáře hrubé a povýšené, jsou v kontextu veřejné debaty akceptovatelné.

Wilders od začátku tvrdil, že mluvil pouze pravdu. A své stíhání pak označil za "politický proces". Jeho poznámky prý byly součástí legitimní politické debaty.

Soud přitahoval velkou pozornost nejen Holanďanů, ale i médií z celého světa, a nizozemská televize jej vysílala v přímém přenosu. Jednalo se o první televizní přenos ze soudního jednání v historii země.

Postiženou stranou, i když pouze symbolicky, jsou nakonec žalující. Musejí zaplatit pokutu jedno euro. Přesto se nevzdávají a ihned po vynesení rozsudku prohlásili, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Ačkoliv má Wilders řadu kritiků, vliv jeho Strany svobodných (PVV) neustále roste. V loňských parlamentních volbách skončila třetí a v parlamentu toleruje menšinový kabinet. Výměnou za to však museli liberálové a křesťanští demokraté souhlasit, že omezí příliv přistěhovalců ze zemí třetího světa.

Obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti čelí nizozemský politik od roku 2009, kdy natočil kontroverzní film Fitna. Sám v něm pronáší několik protiislámských výroků. Právě ukončený soudní spor se táhnul od ledna 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy