Wilders srovnal Korán s Mein Kampfem, soud ho osvobodil

Zahraničí Zahraničí
23. 6. 2011 10:37
Nizozemský populista byl mimo jiné obviněn z diskriminace a podněcování nenávisti
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Amsterodam - Šéf nizozemské krajní pravice Geert Wilders je nevinen.

Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) stanul před soudem za to, že přirovnal radikální muslimy k fašistům a Korán připodobnil k Hitlerově knize Mein Kampf.

Soud ho zprostil obvinění z diskriminace a podněcování rasové nenávisti vůči muslimům, za což mu hrozil až rok vězení.

Při vynášení rozsudku soudce Marcel van Oosten prohlásil, že přestože byly Wildersovy komentáře hrubé a povýšené, jsou v kontextu veřejné debaty akceptovatelné.

Wilders od začátku tvrdil, že mluvil pouze pravdu. A své stíhání pak označil za "politický proces". Jeho poznámky prý byly součástí legitimní politické debaty.

Soud přitahoval velkou pozornost nejen Holanďanů, ale i médií z celého světa, a nizozemská televize jej vysílala v přímém přenosu. Jednalo se o první televizní přenos ze soudního jednání v historii země.

Postiženou stranou, i když pouze symbolicky, jsou nakonec žalující. Musejí zaplatit pokutu jedno euro. Přesto se nevzdávají a ihned po vynesení rozsudku prohlásili, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Ačkoliv má Wilders řadu kritiků, vliv jeho Strany svobodných (PVV) neustále roste. V loňských parlamentních volbách skončila třetí a v parlamentu toleruje menšinový kabinet. Výměnou za to však museli liberálové a křesťanští demokraté souhlasit, že omezí příliv přistěhovalců ze zemí třetího světa.

Obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti čelí nizozemský politik od roku 2009, kdy natočil kontroverzní film Fitna. Sám v něm pronáší několik protiislámských výroků. Právě ukončený soudní spor se táhnul od ledna 2010.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy