reklama
 
 

Wikipedia dostala největší finanční dar v historii

26. 3. 2008 11:30
Peníze umožní zkvalitnění encykolpedických hesel

Washington - Internetová encyklopedie Wikipedia dostala největší finanční dar na rozvoj ve své historii. Od nadace Alfreda P. Sloana získá tři miliony dolarů, tedy necelých padesát milionů korun.

Nezisková organizace, která jeden z nejúspěšnějších internetových projektů vůbec spravuje, chce peníze věnovat na další rozvoj encyklopedie a její zkvalitnění.

Za peníze by měl být vylepšen software, na zkvalitnění obsahu by měly pracovat týmy odborníků. Správci Wikipedie také uvažují o vydání encyklopedie knižně.

Dar by měl zajistit existenci projektu asi na tři roky. Sloanova nadace totiž poskytne Wikipedii milion dolarů ročně, a to tři roky po sobě.

"Myslíme, že tento dar otevře cestu dalším dárcům. Ukazuje se, že i velké nadace se dívají příznivě na to, co děláme," citovala agentura AP Jimmyho Walese, jednoho ze zakladatelů Wikipedie a člena nadace Wikimedia. Podle Walese dary můžou zabránit úvahám o umisťování reklamy ve Wikipedii.

Představitelé Sloanovy nadace uvedli, že peníze darovali Wikipedii, protože "představuje významný posun" ve shromažďování a uspořádání znalostí.

Encyklopedie Wikipedia patří k nejnavštěvovanějším internetovým stránkám světa. Na jejím obsahu se podílejí sami uživatelé. Je dostupná v mnoha jazykových mutacích, včetně české.

Na sponzorských darech loni nadace Wikimedia vybrala 2,2 milionu dolarů. V posledních týdnech se spekulovalo, že je nadace ve finanční tísni. Právě proto začali její členové diskutovat například o příjmu z reklam.

autor: mih | 26. 3. 2008 11:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama