WHO vyzvala evropské státy k naléhavému postupu proti opičím neštovicím

ČTK ČTK
1. 7. 2022 19:36
Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) v pátek vyzvala evropské státy k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím. WHO poukázala na silný nárůst výskytu této nemoci na evropském kontinentě v posledních týdnech. Na Evropu v současnosti připadá zhruba 90 procent nových případů této infekční choroby, která se dříve vyskytovala téměř výlučně v afrických zemích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Počet nových potvrzených případů opičích neštovic v Evropě se ve srovnání s polovinou června skoro ztrojnásobil a celkový počet vystoupil zhruba na 4500 případů. Na Evropu připadalo zhruba 90 procent případů nákazy zaznamenaných od poloviny května, kdy se potvrdila první ohniska mimo africké země, kde je tato nemoc endemická.

Mezi evropskými státy potvrdilo výskyt nemoci 31 států a jurisdikcí. V Evropě v souvislosti s opičími neštovicemi zatím nikdo nezemřel, uvedla agentura AP.

"Pokud chceme obrátit stránku v šíření této nemoci, tak je nezbytně nutný naléhavý a koordinovaný postup evropských států," uvedl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. Podle něj se vlády musejí více snažit, aby se nemoc neusadila na širším území.

Podle Klugeho by zdravotnické systémy měly více sledovat šíření této infekční nemoci. Je tedy nezbytné také o nemoci a situacích, které napomáhají k přenosu infekce, více a správně mluvit. Kluge také požaduje, aby vlády poskytly zdravotnickým systémům dost financí na řešení problémů spojených s šířením nové infekční nemoci.

Krizový výbor WHO minulý týden vyjádřil obavy z šíření opičích neštovic, které podle něj ale nyní nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Podle evropské pobočky WHO by ale výbor mohl brzy své stanovisko přehodnotit kvůli "rychlému vývoji a naléhavé podstatě této události".

Podle statistik evropské WHO se v 99 procentech případů nákaza týkala mužů ve věku 20 až 40 let, a to hlavně těch, kteří měli pohlavní styk s dalšími muži. Zhruba deset procent nakažených muselo do nemocnice a jeden člověk skončil na jednotce intenzivní péče.

Nejvíce případů zatím vykázala Británie, a to přes tisíc. Následují Německo s 838 potvrzenými infekcemi, Španělsko a Portugalsko, které mají společně přes tisíc případů. V Česku je zatím osm potvrzených případů.

V souvislosti s šířením opičích neštovic v pátek americká vláda oznámila nákup 2,5 milionu dávek vakcíny Jynneos dánské společnosti Bavarian Nordic. Ta je ve Spojených státech schválená pro použití proti planým i opičím neštovicím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 06:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupresněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy