Nebezpečná varianta koronaviru omikron už je i v Česku. WHO zkoumá její dopady

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2021 21:34
Definitivní výsledek koronavirové varianty omikron, který byl předběžně zaznamenán u ženy z Libereckého kraje po cestě z africké Namibie, bude znám ještě v neděli, řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Světová zdravotnická organizace označila v pátek variantu omikron za znepokojivou. A vysvětlila důvod jejího názvu.
Nová mutace koronaviru se jmenuje omikron
Nová mutace koronaviru se jmenuje omikron | Foto: Lukáš Bíba

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jižní Africe. Žena z Libereckého kraje se z Namibie vrátila do Česka v devítičlenné skupině. U jejích členů i rodinných příslušníků ženy hygienici ověřují, zda jsou nakažení koronavirem.

Nizozemské úřady v neděli uvedly, že varianta omikron se potvrdila u 13 ze 61 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR) na letiště u Amsterodamu a měli pozitivní test na koronavirus. Také Dánsko oznámilo, že odhalilo dva případy této varianty u dvou cestujících z JAR. První dva případy omikronu potvrdila v neděli rovněž Austrálie u lidí, kteří přicestovali z jihu Afriky do Sydney. Už dříve zaznamenaly výskyt varianty omikron mimo jiné Německo, Belgie nebo Itálie.

WHO označila v pátek variantu omikron za znepokojivou. Varianta vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. 

Přeskakování písmen

WHO začala pojmenovávat jednotlivé varianty koronavirové infekce podle řecké abecedy na konci května. Cílem bylo názvy zjednodušit pro veřejnou komunikaci a zároveň se vyhnout stigmatizaci jednotlivých zemí, ve kterých byly nové varianty poprvé odhaleny. Například indická vláda svého času kritizovala označení indická varianta pro variantu B.1.617.2, kterou odhalili zdravotníci poprvé loni právě v této asijské zemi.

Dosud WHO identifikovala pět znepokojivých variant (variants of concern) koronaviru: alfa, beta, gama, delta a nově omikron. O stupeň níže jsou sledované varianty (variants of interest), mezi něž patří lambda či mí. Dalším písmenem na řadě po mí mělo být ný, po kterém následuje ksí. WHO však použila omikron.

To vedlo ke spekulacím, zda se nevyhnula písmenu ksí kvůli obavám z hněvu čínského prezidenta, napsal list The New York Times. WHO se totiž řídí anglickými přepisy řecké abecedy, které se v případě vynechané dvojice píší "nu" a "xi". Anglický přepis jména čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga je "Xi Jinping".

Mluvčí WHO Tarik Jašarević v sobotu vysvětlil, že řecké písmeno ný (v angličtině nu) je velmi snadno zaměnitelné ve výslovnosti s anglickým termínem "new", což česky znamená nový. A termín ksí (v angličtině "xi") podle něj organizace nepoužila, protože to je v některých regionech běžné příjmení. Zároveň doplnil, že se WHO snaží při pojmenovávání nemocí hledat takové názvy, které neuráží žádné "kulturní, sociální, národní, regionální, profesní nebo etnické skupiny."

Zákaz cestování

Řada zemí světa omezila nebo zrušila letecké spojení s jižní Afrikou. Například Izrael zakáže od nedělního večera na dva týdny vstup do země všem cizincům. 

Nový Zéland v návaznosti na šíření nové varianty koronaviru oznámil, že omezuje cesty z devíti zemí na jihu Afriky. Od nedělního večera z nich budou moci přicestovat jen novozélandští občané. Po návratu však budou muset strávit dva týdny v hotelové karanténě.

Filipíny od neděle kvůli výskytu nové varianty koronaviru omikron dočasně pozastavují leteckou dopravu ze sedmi evropských zemí, včetně České republiky, oznámil mluvčí prezidenta Karlo Nograles. Na tzv. červený seznam nebezpečných zemí nově zařadily kromě České republiky také Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Nizozemsko, Belgii a Itálii.

Zákaz platí okamžitě, zatím do 15. prosince. Vstup nebude povolen také cizincům, kteří v těchto zemích pobývali v posledních 14 dnech. Také otevření hranic pro turisty z některých zemích, které bylo plánováno na 1. prosince, zatím bude pozastaveno.

Více nebezpečná?

Zatím není jasné, zda je nová varianta koronaviru omikron ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila WHO. Vyzvala, aby proto "hranice zůstaly otevřené". Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

"Předběžné údaje naznačují, že v Jihoafrické republice se zvyšuje počet hospitalizací, což však může být způsobeno spíše zvyšujícím se celkovým počtem nakažených osob než výsledkem specifické nákazy omikronem," uvedla WHO. Zopakovala však, že předběžné údaje naznačují, že může existovat vyšší riziko reinfekce touto variantou.

WHO podle svých slov nyní pracuje s technickými odborníky, aby pochopila potenciální dopad této varianty na současná opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, včetně vakcín. Zatím nejsou informace, které by naznačovaly, že příznaky spojené s variantou omikron se liší od příznaků jiných variant.

"První hlášené infekce byly mezi univerzitními studenty - mladšími jedinci, kteří mají tendenci mít mírnější průběh nemoci - ale pochopení úrovně závažnosti varianty omikron bude trvat od několika dnů po několik týdnů," uvedla WHO.

Video: Molekulární genetik Jan Pačes vysvětluje variantu "konečné mutace" koronaviru. 

Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o mutacích varianty delta | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy