WHO v pozoru, objevila se nemoc podobná SARS

Zahraničí Zahraničí
25. 9. 2012 13:20
Případy se objevily v Saúdské Arábii, kam se chystají miliony na výroční Hadždž
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rijád/Londýn - Až v říjnu statisíce muslimských poutníků začnou proudit do saúdské Mekky, vyzvou je místní úřady k nošení roušek a častému mytí rukou.

Výroční pouť se stává pro Saúdskou Arábii noční můrou. V zemi se totiž objevily už dva případy onemocnění virem, který pochází ze stejné rodiny jako SARS. Epidemie tohoto respiračního onemocnění zabila v roce 2003 na 800 lidí.

"Pořád je velmi brzo," řekl novinářům Gregory Hartl, mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO), "v tuto chvíli evidujeme dva případy. Musíme toho ještě hodně zjistit".

Neznámý virus

Vedle jedné oběti ze Saúdské Arábie se jím před nedávnem nakazil katarský občan, který je teď ve vážném stavu v londýnské nemocnici. Hospitalizován byl po návratu z Blízkého východu.

Odborníci toho zatím o novém viru vědí málo. Označují jej jako coronavirus. Ještě netuší, zda se onemocnění dokáže šířit stejnou rychlostí jako SARS.

WHO nevyhlásila žádná varování před cestou do Saúdské Arábie, situaci ale pečlivě monitoruje.

"Po vypuknutí SARS jsme se toho hodně naučili a bylo to extrémně přínosné," prohlásil pro televizi Al-Džazíra profesor bakteriologie Hugh Pennington z Univerzity v Aberdeenu s tím, že v případě epidemie budou vědci připraveni lépe než dřív.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy