WHO: Těhotných žen umírá stále méně, v Africe je to jinak

ČTK ČTK
7. 5. 2014 6:50
Při porodu nebo krátce po něm loni zemřelo 289 000 žen, většina z nich v Africe.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ženeva - Při porodu nebo následkem komplikací v těhotenství umírá na světě stále méně žen. U příležitosti blížícího se Dne matek to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Přesto stále umírají statisíce těhotných žen ročně, hlavně v subsaharské Africe, informovala agentura DPA.

V loňském roce zemřelo ve světě během porodu nebo krátce po něm 289 000 žen. V roce 1990 to přitom bylo až 523 000. Situace zůstává kritická hlavně v jižní části Afriky, kde je riziko smrti u patnáctiletých rodiček až jedna ku 40. Uvedla to Geeta Rao Guptová, zástupkyně ředitele organizace UNICEF, která se na studii WHO podílela.

"U stejně starých dívek v Evropě je riziko jedna ku 3300," dodala.

I přes dílčí úspěchy prý stále zůstává problémem hlavně nedostatečná sexuální osvěta v rozvojových zemích.

Třiatřicet mrtvých žen za hodinu

Čtvrtina všech úmrtí rodiček je podle WHO spojená s chorobou, kterou žena trpěla již před otěhotněním, jako je cukrovka, obezita, HIV nebo malárie.

Dalším závažným důvodem úmrtí matek je prý silné poporodní krvácení. "Třiatřicet mrtvých žen za hodinu je nepřijatelné číslo," řekl Tim Evans, ředitel odboru zdravotnictví Světové banky.

Studie ovšem přinesla také pozitivní data. Jedenáct zemí snížilo od roku 1990 úmrtnost rodiček alespoň o 75 procent, a pomohly tak splnit jeden z cílů, které si do nového tisíciletí vytkly Spojené národy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy