WHO se brání: Nemůžeme vyhlásit konec pandemie chřipky

Andrej Brabec
26. 1. 2010 12:55
Světová zdravotnická organizace svůj postoj bude muset obhájit

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) odmítla veškerá obvinění, která se na ní v posledních týdnech snášejí ze všech stran, že přecenila nebezpečí prasečí chřipky a svým postojem k pandemii pomohla farmaceutickým firmám.

Nejsilněji kritika WHO zněla z Rady Evropy. Šéf jejího zdravotnického úseku Wolfgang Wodarg nejotevřeněji přičetl postoj WHO k prasečí chřipce tlaku ze strany farmaceutické lobby.

Světová zdravotnická organizace v prohlášení napsala, že vůbec nepřecenila rozsah prasečí chřipky a nikdy nevytvářela falešný dojem pandemie. Obvinění označila za nezodpovědná.

Nafouklá bublina zabila 12 tisíc lidí

Prasečí chřipka se rozšířila do více než 200 zemí a ve světě si vyžádala přes 12 700 obětí. Jen v Evropě nemoc stála život 2185 lidí. Virus se přesto ukázal být méně nebezpečným, než se původně předpokládalo.

Rakouští školáci se brání před nákazou
Rakouští školáci se brání před nákazou | Foto: Reuters

Odhady organizace počítaly s tím, že by virus mohl zabít miliony. Urgoval se proto bleskurychlý vývoj léčiv a vakcín. Výsledkem bylo vynaložení stovek miliard ze strany bohatých zemí. Pochybuje se o tom, jestli to bylo nutné.

Tisková mluvčí WHO Fadela Chaibová novinářům potvrdila, že jsou tu otázky, které je třeba zodpovědět. Prohlásila, že prozkoumání jejich reakce na pandemii vykonají nezávislí experti a výsledky budou veřejné.

WHO se prý chystá spolupracovat s experty i mimo organizaci.

Podle WHO může trvat i několik sezón, než se oznámí konec epidemie. Mluvčí dodala, že ho organizace nemůže vyhlásit, dokud si nebude jista, že je epidemie definitivně pryč a nehrozí její návrat.

Co s přebytkem vakcín?

Původně se předpokládalo, že na očkování jedné osoby bude třeba dvou vakcín. To se ale neukázalo jako nutné a některé evropské země se tak týdny snaží prodat zásoby nevyužitých vakcín.

WHO se bude na své výroční valné hromadě zodpovídat 34 členským státům. Hlavním tématem bude jejich oficiální stanovisko k pandemii prasečí chřipky.

Organizace ohlásila světovou pandémii v červnu minulého roku. Stalo se tak několik týdnů po vyhlášení stavu pohotovosti.

V České republice byl virus odhalen u více jak 2300 vyšetřených. Odborníci ale odhadují, že je celkový počet nemocných daleko větší. Prasečí chřipka v Česku zatím stála život osmdesát tři lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy