WHO se brání: Nemůžeme vyhlásit konec pandemie chřipky

Andrej Brabec
26. 1. 2010 12:55
Světová zdravotnická organizace svůj postoj bude muset obhájit

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) odmítla veškerá obvinění, která se na ní v posledních týdnech snášejí ze všech stran, že přecenila nebezpečí prasečí chřipky a svým postojem k pandemii pomohla farmaceutickým firmám.

Nejsilněji kritika WHO zněla z Rady Evropy. Šéf jejího zdravotnického úseku Wolfgang Wodarg nejotevřeněji přičetl postoj WHO k prasečí chřipce tlaku ze strany farmaceutické lobby.

Světová zdravotnická organizace v prohlášení napsala, že vůbec nepřecenila rozsah prasečí chřipky a nikdy nevytvářela falešný dojem pandemie. Obvinění označila za nezodpovědná.

Nafouklá bublina zabila 12 tisíc lidí

Prasečí chřipka se rozšířila do více než 200 zemí a ve světě si vyžádala přes 12 700 obětí. Jen v Evropě nemoc stála život 2185 lidí. Virus se přesto ukázal být méně nebezpečným, než se původně předpokládalo.

Rakouští školáci se brání před nákazou
Rakouští školáci se brání před nákazou | Foto: Reuters

Odhady organizace počítaly s tím, že by virus mohl zabít miliony. Urgoval se proto bleskurychlý vývoj léčiv a vakcín. Výsledkem bylo vynaložení stovek miliard ze strany bohatých zemí. Pochybuje se o tom, jestli to bylo nutné.

Tisková mluvčí WHO Fadela Chaibová novinářům potvrdila, že jsou tu otázky, které je třeba zodpovědět. Prohlásila, že prozkoumání jejich reakce na pandemii vykonají nezávislí experti a výsledky budou veřejné.

WHO se prý chystá spolupracovat s experty i mimo organizaci.

Podle WHO může trvat i několik sezón, než se oznámí konec epidemie. Mluvčí dodala, že ho organizace nemůže vyhlásit, dokud si nebude jista, že je epidemie definitivně pryč a nehrozí její návrat.

Co s přebytkem vakcín?

Původně se předpokládalo, že na očkování jedné osoby bude třeba dvou vakcín. To se ale neukázalo jako nutné a některé evropské země se tak týdny snaží prodat zásoby nevyužitých vakcín.

WHO se bude na své výroční valné hromadě zodpovídat 34 členským státům. Hlavním tématem bude jejich oficiální stanovisko k pandemii prasečí chřipky.

Organizace ohlásila světovou pandémii v červnu minulého roku. Stalo se tak několik týdnů po vyhlášení stavu pohotovosti.

V České republice byl virus odhalen u více jak 2300 vyšetřených. Odborníci ale odhadují, že je celkový počet nemocných daleko větší. Prasečí chřipka v Česku zatím stála život osmdesát tři lidí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy