Do roka vyvineme vakcínu proti viru zika, věří brazilští vědci. Výroba začne až za další dva roky

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2016 23:00
Brazilské úřady odhadují, že tamní vědci do roka vyvinou vakcínu proti viru zika. Velkovýroba očkovací látky bude možná až za další dva roky. Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, virus tam podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu Kč) do výzkumu a vývoje vakcíny. Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie.
Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti.
Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Brazilské úřady odhadují, že tamní vědci do roka vyvinou vakcínu proti viru zika. Řekl to ministr zdravotnictví Marcelo Castro. Jeho úřad přitom tvrdí, že velkovýroba očkovací látky bude možná až za další dva roky, uvedla stanice BBC. Virus zika patrně způsobuje mikrocefalii, vývojovou poruchu u ještě nenarozených dětí.

Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, virus tam podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Většina z nich však nevnímá žádné příznaky, část pociťuje průběh podobný chřipce.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že je dosud hlášeno dohromady 4314 podezřelých a potvrzených případů mikrocefalie. Předchozí statistiky z 2. února hovořily o celkem 4074 případech.

Potvrzených případů je nyní 462 a u 41 z nich bylo prokázáno, že příčinou byla nákaza virem zika. V porovnání s minulým týdnem přibylo v Brazílii nově 24 potvrzených případů mikrocefalie.

Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje nedostatečný vývoj mozku u lidského plodu.

Brazilské ministerstvo vnitra tento týden oznámilo, že stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu Kč) do výzkumu a vývoje vakcíny. Aby se proces urychlil, bude se podle ministra testovat zároveň na myších a opicích, nikoli postupně, jak je to běžné.

Virus, který přenášejí komáři, se rozšířil hlavně v zemích Latinské Ameriky. Ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či některých evropských zemích.

WHO: Zkoušky vakcín očekáváme až za 18 měsíců

Velké klinické zkoušky vakcín proti viru zika očekává Světová zdravotnická organizace (WHO) nejdříve za 18 měsíců. Do vývoje vakcíny se zapojilo 15 farmaceutických laboratoří. WHO ale podle agentury Reuters uvedla, že nadějně se zatím jeví dva preparáty: jeden je z USA a druhý z Indie.

Rychleji, a to v řádu týdnů, mají být k dispozici testy na diagnostikování virové nákazy. Průběh nákazy virem zika je u dospělé populace mírný, riziko kvůli možné spojitosti s mikrocefalií ale hrozí těhotným ženám. Spojitost mezi zikou a touto vývojovou poruchou se podle WHO zdá být stále více a více pravděpodobnou.

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy