Do roka vyvineme vakcínu proti viru zika, věří brazilští vědci. Výroba začne až za další dva roky

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2016 23:00
Brazilské úřady odhadují, že tamní vědci do roka vyvinou vakcínu proti viru zika. Velkovýroba očkovací látky bude možná až za další dva roky. Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, virus tam podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu Kč) do výzkumu a vývoje vakcíny. Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie.
Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti.
Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Brazilské úřady odhadují, že tamní vědci do roka vyvinou vakcínu proti viru zika. Řekl to ministr zdravotnictví Marcelo Castro. Jeho úřad přitom tvrdí, že velkovýroba očkovací látky bude možná až za další dva roky, uvedla stanice BBC. Virus zika patrně způsobuje mikrocefalii, vývojovou poruchu u ještě nenarozených dětí.

Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, virus tam podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Většina z nich však nevnímá žádné příznaky, část pociťuje průběh podobný chřipce.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že je dosud hlášeno dohromady 4314 podezřelých a potvrzených případů mikrocefalie. Předchozí statistiky z 2. února hovořily o celkem 4074 případech.

Potvrzených případů je nyní 462 a u 41 z nich bylo prokázáno, že příčinou byla nákaza virem zika. V porovnání s minulým týdnem přibylo v Brazílii nově 24 potvrzených případů mikrocefalie.

Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje nedostatečný vývoj mozku u lidského plodu.

Brazilské ministerstvo vnitra tento týden oznámilo, že stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu Kč) do výzkumu a vývoje vakcíny. Aby se proces urychlil, bude se podle ministra testovat zároveň na myších a opicích, nikoli postupně, jak je to běžné.

Virus, který přenášejí komáři, se rozšířil hlavně v zemích Latinské Ameriky. Ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či některých evropských zemích.

WHO: Zkoušky vakcín očekáváme až za 18 měsíců

Velké klinické zkoušky vakcín proti viru zika očekává Světová zdravotnická organizace (WHO) nejdříve za 18 měsíců. Do vývoje vakcíny se zapojilo 15 farmaceutických laboratoří. WHO ale podle agentury Reuters uvedla, že nadějně se zatím jeví dva preparáty: jeden je z USA a druhý z Indie.

Rychleji, a to v řádu týdnů, mají být k dispozici testy na diagnostikování virové nákazy. Průběh nákazy virem zika je u dospělé populace mírný, riziko kvůli možné spojitosti s mikrocefalií ale hrozí těhotným ženám. Spojitost mezi zikou a touto vývojovou poruchou se podle WHO zdá být stále více a více pravděpodobnou.

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy