WHO kvůli ebole mobilizuje svět. Vyhlásila stav nouze

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 8. 8. 2014 21:18
Pokud chce mezinárodní společenství další šíření smrtící nákazy zastavit, musí přijmout mimořádná opatření, varuje Světová zdravotnická organizace.
Ebola je vysoce virulentní a podle toho se musí s nemocnými zacházet.
Ebola je vysoce virulentní a podle toho se musí s nemocnými zacházet. | Foto: Lékaři bez hranic

Ženeva - Počet obětí krvácivé horečky neustále roste. Od počátku roku si vyžádala nejméně 961 mrtvých.

Světová zdravotnická organizace (WHO) proto vyhlásila kvůli epidemii eboly celosvětový stav nouze s mezinárodním dopadem na veřejné zdraví.

Pokud chce mezinárodní společenství šíření smrtící nákazy zastavit, musí přijmout další mimořádná opatření.

Pro zastavení šíření viru eboly považujeme za klíčové přijetí koordinovaných mezinárodních opatření.

"Pro zastavení šíření viru eboly považujeme za klíčové přijetí koordinovaných mezinárodních opatření," konstatovala krizová komise WHO na závěr mimořádného dvoudenního summitu v Ženevě.

V praxi to znamená, že organizace nyní může na celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy. Možné je například vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu, vypočítává agentura DPA.

Výjimečný stav kvůli ebole dnes vyhlásila také Nigérie. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan v pátek vyhlásil v zemi výjimečný stav a uvolnil z rezervního fondu 1,9 miliardy nair (asi 240 milionů Kč) na boj s ebolou. Nejlidnatější africká země už potvrdila sedm případů nákazy, z nichž dva lidé na následky nemoci zemřeli.

Tam, kde už ebola je, by měl platit mimořádný stav

Země, kde už se infekce objevila, pak WHO vyzývá, aby bez odkladu následovaly Libérii a vyhlásily stav nouze.

Pokud se infekce, která už v západní Africe usmrtila přes tisíc lidí, rozšíří do dalších zemí, může mít epidemie podle závěrů expertů Světové zdravotnické organizace kvůli agresivitě viru "obzvláště vážné následky".

Krvácivá horečka už byla potvrzena v Guineji, Nigérii, Libérii a v Sieře Leone. Žádná mezinárodní omezení cestování zatím WHO nevyhlásila. Úmrtnost na ebolu může dosáhnout až 90 procent, v případě virového kmenu, který způsobil současnou epidemii, se ale pohybuje okolo 55 procent.

Evropská unie také oznámila, že zvýší finanční pomoc na boj proti zákeřnému viru v západní Africe o osm milionů eur (asi 223 milionů Kč) na celkových 11,9 milionu eur (asi 3,3 miliardy Kč). Do oblasti také vyšle další mobilní laboratoř, která může provádět testy přímo v terénu.

Testy v pátek vyloučily podezření na nakažení virem u dvou Řeků, kteří přiletěli do Atén z Nigérie, i u španělské jeptišky, která se do vlasti vrátila spolu s misionářem Miguelem Pajaresem. O jeho zdravotním stavu úřady na pacientovo přání neinformují.

 

Právě se děje

Další zprávy