Epidemie v západní Evropě je na ústupu, jinde se ale šíří, říká šéf WHO

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2020 20:35
Epidemie nemoci covid-19 v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu. Nebezpečný trend nárůstu v počtu případů nákazy je naopak patrný ve východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe. Ve středu to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bude cesta k vítězství nad koronavirem ještě dlouhá.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO | Foto: Reuters

"Většina epidemie v západní Evropě se zdá být stabilní či ustupuje. Znepokojivé trendy vidíme v Africe, ve Střední a Jižní Americe a ve východní Evropě, ačkoli počty (případů nákazy) jsou tam nízké," řekl Tedros novinářům na virtuální tiskové konferenci. "Většina zemí je stále v úvodní fázi pandemie," dodal.

"Některé (země), které byly pandemií zasaženy v počáteční etapě, nyní zažívají opětovný nárůst případů nákazy," uvedl Tedros. "Prvotní zjištění ukazují, že většina světové populace je nadále náchylná k nákaze. To znamená, že epidemie může snadno znovu propuknout."

Varoval rovněž před tím, aby lidstvo podlehlo pocitu sebeuspokojení ze zvládnutí situace. "Lidé pochopitelně chtějí žít jako předtím (…), ale svět nebude ani se nemůže vrátit k takové podobě, jakou míval. Musí vzniknout 'nová normalita', svět zdravější, bezpečnější a lépe připravený."

Americký prezident Donald Trump před několika dny oznámil, že Spojené státy pozastaví vyplácení příspěvků Světové zdravotnické organizaci. Podle šéfa Bílého domu organizace nezvládla proti koronaviru včas zasáhnout a straní Číně, kde se nový typ koronaviru koncem loňského roku objevil.

"Doufám, že (USA) si zmrazení financování rozmyslí a budou znovu podporovat práci WHO a budou dále zachraňovat životy," řekl dnes Tedros. "Doufám, že Spojené státy věří, že jde o důležitou investici, která pomáhá nejen jiným, ale i jim samotným, aby zůstaly v bezpečí," dodal.

Podle WHO se celosvětově nakazilo koronavirem bezmála 2,5 milionu lidí a přibližně 169 000 lidí s nemocí covid-19 způsobenou koronavirem zemřelo. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii globálně monitoruje, aktuálně uvádí více než 2,6 milionu infikovaných a přes 180 000 obětí.

 

Právě se děje

před 55 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy