WHO: Ebola se šíří rychleji, může nakazit přes 20 tisíc lidí

ČTK ČTK
28. 8. 2014 14:26
Podle nové bilance Světové zdravotnické organizace si nemoc vyžádala už 1552 mrtvých. Organizace věří, že se šíření viru podaří zastavit během tří měsíců.
Liberijská hlídka stráží oblast v metropoli Monrovia uzavřenou v karanténě.
Liberijská hlídka stráží oblast v metropoli Monrovia uzavřenou v karanténě. | Foto: Reuters

Freetown/Monrovia - Počet lidí nakažených ebolou v západní Africe by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohl přesáhnout 20 tisíc.

Podle nové bilance WHO si nemoc vyžádala už 1552 mrtvých z celkového počtu 3069 infikovaných lidí. Organizace věří, že se šíření viru podaří zastavit během tří měsíců.

WHO je přesvědčena, že skutečný počet případů nákazy je již nyní v mnoha západoafrických oblastech "dvakrát až čtyřikrát vyšší, než je počet registrovaných případů".

V současnosti je především nutné zastavit šíření nemoci v metropolích a velkých přístavech, zdůraznila WHO. V příštích šesti měsících bude na boj s ebolou zapotřebí 490 milionů dolarů, dodala organizace.

Šíření nákazy se zrychluje

Podle WHO se šíření nákazy dále zrychluje, ale většina případů se soustřeďuje do několika málo lokalit. "Více než 40 procent z celkového počtu případů bylo zaznamenáno v uplynulých 21 dnech. Většina případů se nicméně koncentruje pouze do několika lokalit," podotkla zdravotnická organizace OSN ve svém prohlášení.

WHO upozornila, že uvedené údaje se týkají Libérie, Guineje, Sierry Leone a Nigérie a nezahrnují případy eboly v Kongu, kde se šíří jiný druh viru této choroby. Předchozí bilance eboly v západoafrických zemích činila 1427 obětí z 2615 infikovaných.

Zasažené státy jsou izolovány

Libérie, Sierra Leone a Guinea, které nejhůře postihla stávající epidemie eboly, jsou stále více izolovány od okolního světa. Společnost Air France vyslyšela středeční výzvu francouzské vlády a dočasně pozastavila lety do sierraleonské metropole Freetownu.

Freetown a metropoli sousední Libérie Monrovii tak v současnosti obsluhuje již jen jediná pravidelná linka, Royal Air Maroc.

Rozhodnutí Air France přišlo krátce poté, co kvůli ebole přerušily do konce letošního roku spojení s Libérií a Sierrou Leone aerolinie British Airways.

Vyslanec OSN pověřený reakcí na šíření eboly David Nabarro tento týden kritizoval letecké společnosti, které odvolávají lety do postižených zemí, že rostoucí izolace těchto států komplikuje Spojeným národům jejich práci. Jedná se mimo jiné o zajištění přepravy zdravotnického materiálu.

Nigérie hlásí dalšího mrtvého

Kromě Libérie, Guineje a Sierry Leone odborníci pozorně sledují také situaci v Nigérii, která je nejlidnatější africkou zemí. V Nigérii se zatím dařilo nákazu udržovat pod kontrolou, dnes ale země oznámila další úmrtí na ebolu: zemřel lékař ve městě Port Harcourt.

Foto: Reuters

Nigerijský ministr zdravotnictví Onyebuchi Chukwu sdělil, že počet potvrzených případů nákazy ebolou vzrostl v Nigérii o dva na 15. Šest z nich nemoci podlehlo. Zmíněný lékař, který zemřel v pátek v naftařském středisku Port Harcourt, je prvním případem v zemi zaznamenaným mimo nejlidnatější město Lagos.

Ebola se do Nigérie dostala 20. července, když ji sem zavlekl poradce liberijského ministerstva financí s americkým a liberijským občanstvím Patrick Sawyer, který na nemoc pět dní nato zemřel. Lékař se infikoval od pacienta, který byl se Sawyerem v kontaktu.

Setkání ministrů zdravotnictví

Ministři zdravotnictví západoafrických zemí zasažených ebolou se ve čtvrtek setkají v ghanské metropoli Accře k jednáním o reakci na epidemii.

Šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden varoval, že situace v západní Africe se dále zhorší, než se podaří šíření nákazy zastavit.

"Počet případů stále roste. Neříká se mi to dobře, ale situace se ještě zhorší, než se začne zlepšovat," prohlásil Frieden. "Takovou epidemii eboly jsme zatím nezažili. Nejenže je vysoký počet potvrzených případů, ale existuje také mnoho dalších nenahlášených nemocných," dodal.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 42 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy