Weinsteinovi kvůli sexuálnímu obtěžování poprvé hrozí soud. Prokurátor v Kalifornii zvažuje obžalobu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 1. 2018 21:41
Kdysi nejmocnější muž Hollywoodu čelí desítkám obvinění ze sexuálního obtěžování.
Foto: Reuters

Los Angeles - Hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina vyšetřuje policie kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování v několika amerických státech.

V Kalifornii se ale jeho kauza může dostat poprvé před soud. Obžalobu filmového magnáta zvažuje státní zástupce z Los Angeles, kterému policie z Beverly Hills předložila dva případy, jež v souvislosti s filmovým magnátem řeší.

Weinsteina loni na podzim obvinily desítky nejen hollywoodských hereček ze sexuálního obtěžování, napadení, a několik z nich dokonce ze znásilnění.

Podle magazínu Hollywood Reporter se případy policejního vyšetřování, kvůli kterým hrozí Weinsteinovi žaloba, týkají sexuálního napadení.

Státní zástupce však odmítl sdělit detaily. "Mohu potvrdit, že byly předloženy dva případy," stojí v prohlášení jeho mluvčí Elisabeth Albaneseové. "Neposkytujeme ale žádné podrobnosti o případech, dokud je státní zástupce neprozkoumá a nedojde k závěru, zda podat žalobu."

Riziko žaloby představuje poslední vývoj skandálu, který loni otřásl filmovým průmyslem. Weinstein byl na základě obvinění vyhozen z vlastní firmy a vyloučen z americké Akademie filmového umění a věd, která uděluje nejprestižnější ceny Oscar.

Ženy o svých zkušenostech s ním promluvily do médií a tím povzbudily i další herečky, které musely v minulosti čelit podobným sexuálním nátlakům. Rozpoutaly tak lavinu, která se snesla i na další vlivné muže. Policie tak nyní vyšetřuje například také režiséra Jamese Tobacka.

Weinsteinovou kauzou se v současné době zabývají policisté v Beverly Hills, Los Angeles, New Yorku a Londýně. Že filmovému magnátovi reálně hrozí obžaloba a zatykač, se spekuluje už od loňského října. Newyorská policie v říjnu sbírala důkazy s cílem vydat na něj zatykač, doposud však neposkytla žádné detaily o posunu ve vyšetřování.

Desítky obvinění, ale žádná žaloba

Kdysi nejvlivnější muž Hollywoodu se k nevhodnému chování k herečkám přiznal, odmítá však obvinění ze znásilnění. To proti němu vznesla například americká herečka Paz de la Huerta. Dnes 33letou herečku měl Weinstein znásilnit dokonce dvakrát, a to vždy poté, co požila alkohol a nebyla se podle svých slov schopná bránit. Právě její případ má vyšetřovat policie v New Yorku.

Práci jí ale ztěžuje fakt, že k incidentu mělo dojít už před několika lety, Weinstein navíc v New Yorku nežije.

Ostatní herečky, kterých jsou desítky, obvinily Weinsteina z napadení, osahávání a vydírání. Pokud mu nebyly po vůli, hrozil podle nich zničením jejich kariéry. Americký magazín New Yorker odkryl síť tajných agentů, které si Weinstein najímal na to, aby své oběti dokázal umlčet a zabránil tak provalení skandálu.

Video: Sexuální obtěžování není v Hollywoodu nic neobvyklého

Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy