Soud rozhodl: Webové portály jsou odpovědné za obsah diskusí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 6. 2015 17:51
Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva v případu velkého estonského zpravodajského webu může mít dopad na fungování portálů ve všech členských zemích Rady Evropy. Včetně Česka.
Podvod. Ilustrační foto
Podvod. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva potvrdil odpovědnost portálu za urážlivé komentáře svých čtenářů.

Rozsudek v případu velkého estonského zpravodajského webu tak může mít dopad na fungování portálů ve všech členských zemích Rady Evropy. Včetně Česka.

Soud rozhodoval spor o hanlivé a výhružné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku. Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci.

Znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu.

Svoboda slova versus slušnost

Dopravní společnost provozující trajekty portál zažalovala. Estonské soudy jí daly za pravdu a v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5000 estonských korun (asi 8700 korun).

Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova.

Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily.

Odvolat se už není kam

Úterní verdikt by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.

Proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy