Waterboarding nikam nevede, zjistil americký senát

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
30. 4. 2012 13:14
Komise prověřovala po dobu tří let miliony dokumentů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Po třech letech vyšetřování demokraté ze senátního zpravodajského výboru zjistili pramálo důkazů, jež by potvrzovaly efektivitu tzv. "rozšířených výslechů".

Techniky jako spánková deprivace nebo waterboarding nepomohly podle agentury Reuters "nijak významně" k získání potřebných informací u lidí, kteří se podíleli či byli podezřelí z terorismu.

Oficiální zpráva zatím nevyšla. Reuters se odvolává na své zdroje uvnitř senátu.

CIA poskytla vyšetřovatelům k posouzení miliony stránek záznamů. Zastánci tvrdých technik tvrdí, že pomohlo k překažení plánů teroristů a nakonec i k dopadení vůdců Al-Káidy.

Současná Obamova administrativa od praktik prosazovaných lidmi kolem prezidentova předchůdce George W. Bushe upustila. Obránci lidských práv totiž tvrdé zacházení s vyslýchanými považují za mučení.

Stále však nejde o uzavřenou debatu, jak dokládá nová kniha s názvem Tvrdé podmínky (Hard Measures) z pera bývalého operativce CIA Jose Rodrigueze. Ten vyslýchací techniky obhajuje. Jak řekl televizi CBS News, "zachránili jsme díky nim mnoho amerických životů".

Rodriguez se v době po 11. září 2001 podílel na lovu teroristů. Tvrdí, že tvrdé zacházení CIA v řadě případů pomohlo. Vyslýchaní pak měli být mnohem víc ochotní v budoucnu spolupracovat.

"Dokázali jsme tak situaci několika teroristů z Al-Káidy na pár dní velmi znepříjemnit. Všichni měli na rukou americkou krev," dodal.

 

 

Právě se děje

Další zprávy