USA mění taktiku. Na Kima uplatníme maximální nátlak, ale jsme ochotni i jednat, řekl Pence

ČTK ČTK
12. 2. 2018 14:16
Americký viceprezident v rozhovoru pro list The Washington Post uvedl, že USA a Jižní Korea se shodly na podmínkách vztahů s KLDR.
Mike Pence, v řadě za ním sestra diktátora KLDR Kim Čon-una.
Mike Pence, v řadě za ním sestra diktátora KLDR Kim Čon-una. | Foto: Reuters

Washington/Káhira - Chlad a napětí mezi delegacemi USA a Severní Koreje byly vidět i při zahájení olympijských her. V zákulisí ale zřejmě nastal pokrok směrem k otevření nových diplomatických styků, který by mohl vést až k přímým rozhovorům Washingtonu a Pchjongjangu bez předchozích podmínek.

Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Vyplynulo to z nově nabytého souladu v jednání Bílého domu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Napsal to list The Washington Post, jemuž poskytl rozhovor viceprezident USA Mike Pence.

Pence řekl, že ve dvou zásadních rozhovorech se USA a Jižní Korea shodly na podmínkách vztahů s KLDR - první krok udělají Jihokorejci, Spojené státy je případně budou brzy následovat.

Nástin rodící se diplomatické cesty je následující: Spojené státy a jejich spojenci budou i nadále pokračovat v maximálním nátlaku na režim severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud neudělá jasný krok k opuštění svého jaderného programu. Nicméně administrativa prezidenta Donalda Trumpa je nyní ochotna při udržování maximálního tlaku s KLDR současně i jednat.

Penceovy komentáře podle agentury Reuters naznačují, že Bílý dům, který většinou vůči KLDR zaujímá výhradně tvrdou linii, by se mohl důrazněji postavit i k diplomatickým možnostem.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson v pondělí během návštěvy Egypta řekl, že je na KLDR, aby se rozhodla, kdy je připravena zapojit se do upřímného vyjednávání s Washingtonem. Zda jde o začátek diplomatického procesu, podle něj zatím není možné posoudit.

Ještě minulý týden v pátek Pence v rozhovoru s novináři tvrdil, že Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy jsou zcela zajedno v tom, že Severní Koreu je kvůli jejímu jadernému programu nutné izolovat.

Pence podle amerického listu řekl, že dosáhl nového porozumění s jihokorejským prezidentem, který se snaží o diplomatické řešení konfliktu s KLDR v otázce jaderného programu a programu balistických raket.

Video: Kimova sestra na olympiádě v Pchjongčchangu

Sestra diktátora Kim Čong-una viděla na olymiádě porážku hokejistek společného týmu obou Korejí. S jihokorejským prezidentem navštívila koncert. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 57 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy