reklama
 
 

Trump odvolal Rexe Tillersona z funkce ministra zahraničí. Nahradí ho šéf CIA Mike Pompeo

Aktualizováno 13. 3. 2018 20:27
Novou šéfkou CIA se stane Gina Haspelová, bude tak první ženou v této funkci.

Washington - Americký prezident Donald Trump odvolal Rexe Tillersona z funkce ministra zahraničí USA. Novým šéfem americké diplomacie bude dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Potvrdil to sám Trump na Twitteru, samotnému Tillersonovi své rozhodnutí oznámil poté v poledne místního času.

Novou šéfkou CIA se stane Gina Haspelová, bude tak první ženou v této funkci.

Trump Tillersona pochválil za práci, kterou více než rok v úřadu ministra zahraničí odváděl. "Za posledních 14 měsíců jsme dosáhli skvělých dohod," napsal Trump s tím, že Tillersonovi a jeho rodině přeje vše dobré. V oficiálním prohlášení pak ujistil, že Pompeo je "správný člověk pro tuto práci".

Tillerson svůj úřad předá ještě během úterý svému náměstkovi Johnu Sullivanovi. Ve funkci oficiálně skončí k 31. březnu a následně odejde z politiky.  "Nejdůležitější je zajistit hladký přechod v čele diplomacie v době, kdy země nadále čelí důležitým výzvám v politice i národní bezpečnosti," řekl Tillerson na tiskové konferenci ke svému odvolání.

Konkrétně zmínil, že je třeba pokračovat v definování jasných vztahů s Čínou. Hodně práce je podle něj ještě třeba udělat v Sýrii. Tillerson také varoval před pokračující politikou Ruska. "Zbývá ještě udělat hodně práce v reakci na znepokojující chování a kroky ruské vlády…Pokud budou pokračovat v jejich současném kurzu, tak je to pravděpodobně uvrhne do ještě větší izolace," řekl Tillerson.

Prezident kromě Tillersona odvolal také náměstka Steva Goldsteina. Učinil tak poté, co náměstek Goldstein komentoval výměnu v čele americké diplomacie, informovala televize NBC s odvoláním na zdroje z Bílého domu.

Goldstein novinářům řekl, že Tillerson nezná důvod svého odvolání a že se o této informaci dozvěděl až na twitteru. Podle televize NBC, která se odvolává na dva anonymní zdroje, hovořil personální šéf Bílého domu John Kelly s Tillersonem telefonicky v pátek. Tillersonovi prý řekl, že se ho Trump chystá požádat, aby "odstoupil".

Tillerson se v úterý vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením. Tiskové oddělení ministerstva zahraničí pak v úterý vydalo prohlášení, podle kterého chtěl Tillerson ve své funkci zůstat. "Ministr s prezidentem nemluvil a není mu znám důvod (odvolání)," stojí v textu.

O sporech mezi oběma muži se hovořilo již loni na podzim, kdy se očekávala Tillersonova rezignace. Americký list New York Times pak v prosinci napsal, že se chystá výměna Tillersona za Pompea. Trump to tehdy označil za lež.

K první otevřené neshodě mezi oběma politiky došlo dokonce už loni v červenci. Tillerson prohlásil, že Írán plní podmínky dohody o jaderném programu, Trump to vzápětí zpochybnil. "Je jednodušší říci, že je plní. Ve skutečnosti je neplní," uvedl prezident.

Že jsou v Trumpově týmu spory, odhalila také událost z minulého týdne. Donald Trump oznámil, že se setká do konce května se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, aniž by o tom Tillersona dopředu informoval.

Podle zdrojů agentury Reuters z Bílého domu chtěl Trump přeskládat svůj tým na složitá vyjednávání o odzbrojení Severní Koreje, která právě probíhají.

Tillerson pracoval od roku 1975 v těžařské společnosti Exxon-Mobil. Byl jejím ředitelem v době, než si jej Trump vybral na konci roku 2016 jako svého ministra zahraničí.

Pompeo vystudoval akademii ve West Pointu, na konci studené války sloužil jako tankista na americké základně v západním Německu. Po návratu do USA vystudoval Harvard a pracoval jako právník. Ve volbách 2010 se dostal jako zástupce konzervativního hnutí Tea Party do Sněmovny reprezentantů USA za stát Kansas.

Pompeo na sebe mimo jiné upozornil projevem před čtyřmi lety, kdy řekl, že muslimové a muslimští vůdci, kteří neodsoudí teroristické útoky, se stávají spolupachateli. Ostře také vystupoval proti tehdejší ministryni zahraničí Hillary Clintonové, což byl jeden z důvodů, proč si ho Trump následně vybral za šéfa CIA.

Už jako kongresman byl Pompeo velkým kritikem jaderné dohody uzavřené s Íránem. Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody. Teherán ale loni v červnu jeho žádost odmítl.

Trump má ke konci května oznámit, zda jadernou dohodu s Íránem nevypoví. Rex Tillerson byl proti vypovězení, nástup Pompea na jeho místo by mohl signalizovat, že se prosadí spíše druhý názor.

Dvaašedesátiletá Haspelová, která nově povede CIA, pracuje v agentuře od roku 1985. Po útocích 11. září měla na starosti utajenou věznici CIA v Thajsku pro zadržené členy teroristického hnutí al-Káida.

Od roku 2013 vedla uvnitř CIA oddělení známé jako Directorate of Operations, které koordinuje utajené špionážní akce v zahraničí.

autor: Zahraničí | 13. 3. 2018 13:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama