Washington jedná s Tálibánem, doufá v průlom

Václav Viták
20. 12. 2011 15:42
Republikánský senátor kritizuje administrativu za rozhovory s "teroristy"
Zajatí povstalci z Tálibánu a jejich arzenál
Zajatí povstalci z Tálibánu a jejich arzenál | Foto: Reuters

Washington - Obamova administrativa vede tajná jednání s Tálibánem a právě teď se rozhoduje, zda v nich dojde konečně k průlomu.

Washington dokonce zvažuje, že by propustil z vojenské věznice Guantánamo několik zadržovaných tálibů, aby ukázal dobrou vůli a zvýšil šance, že rozhovory budou úspěšné. 

To se však nelíbí republikánům. Fakt, že Washington vyjednává s teroristickou organizací, ostře kritizoval republikánský senátor Saxby Chambliss, důležitý člen senátního výboru pro tajné služby.

"Zdá se, jako kdyby se administrativa rozhodla jednat s teroristy, a to je přece něco, co Spojené státy nedělají," uvedl Chambliss v reakci na informaci, že jednání jsou nyní ve fázi, kdy se rozhoduje o jejich úspěchu, nebo neúspěchu.

Představitelé Obamovy administrativy se ale brání: případné předání zadržovaných Afghánců by bylo "národním rozhodnutím", jež by bylo učiněno až po konzultacích s Kongresem.

Na Guantánamu je vězněno asi dvacet Afghánců a Washington podle agentury Reuters uvažuje, že by jich v rámci vstřícného gesta vůči Tálibánu propustil pět.

Tálibán není nepřítel?

Prezident Obama hned po nástupu do funkce naznačil, že je pro jednání s Tálibánem. Washington však zdůrazňoval, že jakékoli skutečné rozhovory o míru v Afghánistánu se musejí odehrávat mezi povstalci a vládou prezidenta Karzáího.

Američtí diplomaté v nich měli vystupovat pouze jako zprostředkovatelé, kteří by je usnadnili. Washington se ale v poslední době stále ochotněji přiklání k možnosti, že povede přímá jednání s Tálibánem sám.

Americký viceprezident Joe Biden zdůraznil v rozhovoru pro časopis Newsweek, že "Tálibán per se není náš nepřítel" a že je hrozbou pouze v případě, pokud dovolí Al-Káidě udeřit na USA.

Chambliss označil postup Obamovy administrativy přesto za špatný.

"O možnosti předání vězňů by se mělo diskutovat až poté, co bude dosaženo dohody o zastavení bojů, a tato diskuse by měla probíhat otevřeně pod důsledným dohledem Kongresu," řekl republikánský senátor

Vědí, s kým jednají?

Všichni američtí představitelé, kteří poskytli agentuře Reuters informace o jednáních s Tálibánem, trvali na zachování své anonymity.

Sdělili nicméně, že měli s povstalci dvanáct kol rozhovorů, které se konaly především v Německu a v Dauhá, hlavním městě Kataru.

Konference o Afghánistánu v Bonnu
Konference o Afghánistánu v Bonnu | Foto: Reuters

Kritici si však kladou otázku, zda americká strana vůbec ví, s kým jedná. Tálibán není monolitická organizace - skládá se z mnoha různých, mnohdy ostře konkurenčních skupin, které mohou reprezentovat pouze sebe, nebo nanejvýš část tohoto povstaleckého hnutí.

Vyloučeny nejsou ani provokace nebo pokusy o podvody, jak se ukázalo na začátku roku, kdy se z údajného zástupce mully Mohammeda Umara, vůdce Tálibánu, vyklubal pákistánský podnikavec, který se touto cestou chtěl dostat k penězům.

Další zásadní výhradou je, že USA nemají žádnou páku, jak přimět povstalce k tomu, aby skutečně jednali o míru v Afghánistánu, protože ti si prostě počkají na rok 2014, kdy z této země odejde poslední spojenecký voják.

Sám Tálibán jakákoli jednání s americkou stranou popírá. "Naše pozice se nemění. Všechny okupační jednotky musejí opustit Afghánistán. Pak můžeme zahájit rozhovory," řekl jeden z jeho vysokých velitelů.

 

Právě se děje

Další zprávy