Vdova po ministrovi chtěla prodat tajné dokumenty o Walesovi. Úřad je zabavil a zveřejní je

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2016 20:13
V Polsku opět ožily zvěsti, že exprezident Lech Walesa býval informátorem komunistické tajné policie. Vdova po generálovi Czeslawu Kiszczakovi nabídla na přelomu ledna a února neznámé tajné dokumenty o Walesovi Institutu národní paměti (IPN) za 90 tisíc zlotých (více než půl milionu korun). Šéf IPN Lukasz Kamiňski a dodal, že s tříděním těchto dokumentů se právě začíná. Zveřejněny prý mají být v co nejkratší době. "Muž se snažil chránit polského hrdinu," vysvětlila vdova, proč se dokumenty dostaly do rukou IPN až nyní.
Lech Walesa
Lech Walesa | Foto: Reuters

Varšava - V Polsku se znovu vynořila nařčení, že exprezident Lech Walesa býval informátorem komunistické tajné policie. Stalo se tak poté, co vdova po posledním komunistickém ministrovi vnitra nabídla Institutu národní paměti (IPN) za 90 tisíc zlotých (více než půl milionu korun) dosud neznámé tajné dokumenty o Walesovi.

Zakladatel protikomunistického hnutí Solidarita a nositel Nobelovy ceny za mír Walesa vždy tvrzení o spolupráci se Státní bezpečností popíral a speciální lustrační soud jej v roce 2000 z obvinění očistil. Walesovi odpůrci nicméně nadále prohlašují, že býval konfidentem s krycím názvem Bolek a že soud ho očistil neprávem.

Jako ukázku vdova po generálovi Czeslawu Kiszczakovi předložila vedení IPN rukou psaný záznam policejního důstojníka o schůzce s tajným spolupracovníkem Bolkem v listopadu 1974 v Gdaňsku. IPN, který je pověřen výzkumem zločinů nacismu a komunismu a disponuje pravomocemi prokuratury, na transakci nepřistoupil a někdejší tajné dokumenty zabavil.

"Mezi převzatými materiály jsou rukopisy, strojopisy a fotografie. Zajištěné dokumenty představují celkem šest velkých balíků," prohlásil šéf IPN Lukasz Kamiňski a dodal, že s tříděním těchto dokumentů se právě začíná. Zveřejněny prý mají být v co nejkratší době.

Maria Kiszczaková nabídla dokumenty na přelomu ledna a února, schůzku se šéfem IPN se ale podařilo uspořádat až v úterý. IPN tvrdí, že vdova požadovala za dokumenty peníze, Kiszczaková naopak prohlašuje, že peníze za dokumenty jí nabídli zástupci IPN, a tak si řekla, proč ne.

"Muž se snažil chránit polského hrdinu," vysvětlila vdova, proč se dokumenty dostaly do rukou IPN až nyní. Prý kdyby nebylo generála Kiszczaka, nedostal by Walesa Nobelovu cenu.

Absurdní tvrzení

"To je tak absurdní tvrzení, že ani nemá smysl jej komentovat," řekl televizi Walesův syn Jaroslaw, který je poslancem Evropského parlamentu. Podle něj jde o pokus pošpinit jméno národního hrdiny, jehož zásluhou se Polsko stalo svobodnou zemí. Nemělo by se zapomínat, že nynější vláda Walesu nenávidí, dodal.

"Máme bláznit okolo toho, co se našlo v generálově skříni? Pro mne to nemá žádnou hodnotu, protože se to našlo v domě člověka, který se v 80. letech věnoval falšování materiálů o opozici," řekl.

Kdo je Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (1943) je polský politik, zakladatel nezávislých odborů Solidarita a aktivista za lidská práva. V letech 1990 – 1995 byl prezidentem Polské republiky. Původním povoláním elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde stál v srpnu 1980 v čele stávky a procesu, ze kterého vznikla nezávislá odborová organizace Solidarita. Ta postupně vyvolala vlnu protikomunistických protestů a změn v celém tzv. východním bloku. Za svou činnost obdržel v roce 1983 Nobelovu cenu za mír.

Walesova manželka Danuta označila v rozhlase celý rozruch za nesmysl a nepochopení a připomněla, že pomluvám musel čelit i papež Jan Pavel II.

"Trpaslíci vítěze nesoudí," vzkázal Lech Walesa svým nepřátelům. "Nejste s to lžemi, pomluvami, padělky změnit pravdivá fakta. To já jsem od roku 1970 stál v čele hlavního křídla boje (proti komunismu)," dodal z Venezuely, kde je na návštěvě do konce února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy