Vdova po ministrovi chtěla prodat tajné dokumenty o Walesovi. Úřad je zabavil a zveřejní je

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2016 20:13
V Polsku opět ožily zvěsti, že exprezident Lech Walesa býval informátorem komunistické tajné policie. Vdova po generálovi Czeslawu Kiszczakovi nabídla na přelomu ledna a února neznámé tajné dokumenty o Walesovi Institutu národní paměti (IPN) za 90 tisíc zlotých (více než půl milionu korun). Šéf IPN Lukasz Kamiňski a dodal, že s tříděním těchto dokumentů se právě začíná. Zveřejněny prý mají být v co nejkratší době. "Muž se snažil chránit polského hrdinu," vysvětlila vdova, proč se dokumenty dostaly do rukou IPN až nyní.
Lech Walesa
Lech Walesa | Foto: Reuters

Varšava - V Polsku se znovu vynořila nařčení, že exprezident Lech Walesa býval informátorem komunistické tajné policie. Stalo se tak poté, co vdova po posledním komunistickém ministrovi vnitra nabídla Institutu národní paměti (IPN) za 90 tisíc zlotých (více než půl milionu korun) dosud neznámé tajné dokumenty o Walesovi.

Zakladatel protikomunistického hnutí Solidarita a nositel Nobelovy ceny za mír Walesa vždy tvrzení o spolupráci se Státní bezpečností popíral a speciální lustrační soud jej v roce 2000 z obvinění očistil. Walesovi odpůrci nicméně nadále prohlašují, že býval konfidentem s krycím názvem Bolek a že soud ho očistil neprávem.

Jako ukázku vdova po generálovi Czeslawu Kiszczakovi předložila vedení IPN rukou psaný záznam policejního důstojníka o schůzce s tajným spolupracovníkem Bolkem v listopadu 1974 v Gdaňsku. IPN, který je pověřen výzkumem zločinů nacismu a komunismu a disponuje pravomocemi prokuratury, na transakci nepřistoupil a někdejší tajné dokumenty zabavil.

"Mezi převzatými materiály jsou rukopisy, strojopisy a fotografie. Zajištěné dokumenty představují celkem šest velkých balíků," prohlásil šéf IPN Lukasz Kamiňski a dodal, že s tříděním těchto dokumentů se právě začíná. Zveřejněny prý mají být v co nejkratší době.

Maria Kiszczaková nabídla dokumenty na přelomu ledna a února, schůzku se šéfem IPN se ale podařilo uspořádat až v úterý. IPN tvrdí, že vdova požadovala za dokumenty peníze, Kiszczaková naopak prohlašuje, že peníze za dokumenty jí nabídli zástupci IPN, a tak si řekla, proč ne.

"Muž se snažil chránit polského hrdinu," vysvětlila vdova, proč se dokumenty dostaly do rukou IPN až nyní. Prý kdyby nebylo generála Kiszczaka, nedostal by Walesa Nobelovu cenu.

Absurdní tvrzení

"To je tak absurdní tvrzení, že ani nemá smysl jej komentovat," řekl televizi Walesův syn Jaroslaw, který je poslancem Evropského parlamentu. Podle něj jde o pokus pošpinit jméno národního hrdiny, jehož zásluhou se Polsko stalo svobodnou zemí. Nemělo by se zapomínat, že nynější vláda Walesu nenávidí, dodal.

"Máme bláznit okolo toho, co se našlo v generálově skříni? Pro mne to nemá žádnou hodnotu, protože se to našlo v domě člověka, který se v 80. letech věnoval falšování materiálů o opozici," řekl.

Kdo je Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (1943) je polský politik, zakladatel nezávislých odborů Solidarita a aktivista za lidská práva. V letech 1990 – 1995 byl prezidentem Polské republiky. Původním povoláním elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde stál v srpnu 1980 v čele stávky a procesu, ze kterého vznikla nezávislá odborová organizace Solidarita. Ta postupně vyvolala vlnu protikomunistických protestů a změn v celém tzv. východním bloku. Za svou činnost obdržel v roce 1983 Nobelovu cenu za mír.

Walesova manželka Danuta označila v rozhlase celý rozruch za nesmysl a nepochopení a připomněla, že pomluvám musel čelit i papež Jan Pavel II.

"Trpaslíci vítěze nesoudí," vzkázal Lech Walesa svým nepřátelům. "Nejste s to lžemi, pomluvami, padělky změnit pravdivá fakta. To já jsem od roku 1970 stál v čele hlavního křídla boje (proti komunismu)," dodal z Venezuely, kde je na návštěvě do konce února.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy