Diamanty z nejhladovější země Afriky. Belgičani rozkryli milionový byznys wagnerovců

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
Aktualizováno 9. 12. 2022 8:59
Stránka společnosti Diamville na sociální síti Instagram má okolo 200 sledujících. Víceméně jen zveřejňuje fotografie diamantů a informace o nich. Ve skutečnosti ale za stránkou stojí ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny, kteří nejen takto prodávají diamanty z Afriky, píše belgický deník De Standaard. Podle něj skupina hojně vyváží diamanty právě do Belgie.
Zakladatel Wagnerovy skupiny, ruský oligarcha Jevgenij Prigožin (vlevo), po boku prezidenta Vladimira Putina.
Zakladatel Wagnerovy skupiny, ruský oligarcha Jevgenij Prigožin (vlevo), po boku prezidenta Vladimira Putina. | Foto: ČTK

Diamville sídlí ve Středoafrické republice, které náleží přízvisko nejhladovější země světa. Vznikla v roce 2019, kdy pouze za listopad vyvezla do Belgie diamanty v hodnotě 132 tisíc eur (v tehdejším přepočtu 3,4 milionu korun).

Že má firma silné vazby na Wagnerovu skupinu a de facto "spadá pod ni", potvrdilo podle belgického listu De Standaard pět lidí z diamantového průmyslu ve Středoafrické republice. Takzvaní wagnerovci jsou soukromou žoldnéřskou jednotkou, kterou Rusko využívá v bojích na Ukrajině i v Africe. O napojení na Diamville ale svědčí i další okolnosti.

"Jsme připraveni nabídnout vám exkluzivní smlouvu na surové kameny ze srdce Afriky!" píše společnost na svém instagramovém účtu. Ten spravuje Světlana Troickajová, podle svého životopisu zkušená gemoložka neboli obchodnice s diamanty.

Zároveň se v období mezi lety 2018 a 2020 zúčastnila ceremonií, na kterých byly přítomny i dvě klíčové postavy Wagnerovy skupiny ve Středoafrické republice. Zaprvé jde o šéfa těžební společnosti Lobaye Invest Dmitrije Sytého, který už podle dřívějších zjištění citovaných rádiem Svoboda má vazby na zakladatele Wagnerovy skupiny, ruského oligarchu Jevgenije Prigožina. A zadruhé na akcích potkala i kremelského poradce Jevgenije Kopota.

Obchodní asociace Antverpské světové diamantové centrum (AWDC), která oficiálně zastupuje antverpský diamantový sektor, obvinění o přímém či nepřímém obchodování s Wagnerovou skupinou popírá. "Pokud víme, Diamville obchoduje výhradně s Dubají. Není součástí antverpského obchodního prostředí, a proto je samozřejmé, že nesledujeme případné vazby této společnosti na Wagnerovu skupinu," uvedl mluvčí organizace Tom Neys.

Většina diamantů od společnosti Diamville v listopadu 2019 skutečně šla do Dubaje. Podle listu De Standaard ale třetina putovala do Antverp. Belgického města, kde působí až 4500 obchodníků s diamanty. 

Obvinění přicházejí v době, kdy Belgie i přes kritiku Západu nadále udržuje vztahy s ruským diamantovým průmyslem. Ačkoliv Evropská unie přestala dovážet ruskou ropu či nakupovat mnohé ruské zboží, diamanty ze sankčního seznamu zmizely. Podle britského deníku The Guardian Belgie dovezla za prvních osm měsíců letošního roku ruské diamanty v hodnotě 1,2 miliardy eur, což je asi 29 miliard korun.

Wagnerovci na tričku

Středoafrická republika byla dlouhou dobu francouzskou kolonií, a tak i silný zahraniční vliv zde posléze měla hlavně Francie. Situace se změnila, když do hlavního města Bangui dorazili počátkem roku 2018 ruští žoldnéři. Vojáci z Wagnerovy skupiny cvičili a podporovali středoafrické ozbrojené síly, aby se dokázaly postavit protivládním milicím. 

Zatímco Evropská unie v prosinci 2021 uvalila na Wagnerovu skupinu a její vedení sankce za porušování lidských práv, ve Středoafrické republice stojí pomník na počest "ruských poradců" a někteří ministři si oblékají trička s nápisem "Jsem wagnerovec". V Bangui stojí velké billboardy, které inzerují spolupráci s Ruskem.

V zemi také vzniklo ruské kulturní centrum, které nabízí bezplatné kurzy ruštiny. A vodka s názvem Wa Na Wa se stala nápojem, který podle sloganů odhalí svým konzumentům "tajemství ruské síly" a přinese "sibiřské zdraví".

Vztahy mezi Středoafrickou republikou a Ruskem se prohloubily v říjnu 2017, kdy středoafrický prezident Faustin-Archange Touadéra navštívil Moskvu. Spolu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem mluvili o "existenci významného potenciálu v oblasti rozvoje nerostných zdrojů" a uzavřeli několik oboustranných dohod.

Rusko poskytlo Středoafrické republice automatické zbraně a munici. Také vyslalo pět vojenských a 170 civilních "instruktorů" (neboli žoldnéřů), aby cvičili středoafrické vojáky, uvedl ruský nezávislý deník Važnyje istorii, specializující se na investigativu. 

Sílící vliv v Africe

Mezi zdroje financování Wagnerovy skupiny běžně patří využívání přírodních zdrojů zemí, kde žoldnéři působí. Složky pod kontrolou vlivného oligarchy Jevgenije Prigožina, který v minulých týdnech osobně rekrutoval ruské vězně do války na Ukrajině, dostávají výměnou za své služby exkluzivní práva na průzkum nalezišť diamantů i zlata. Takové dohody mají žoldnéři kromě Středoafrické republiky také v Súdánu nebo Mali.

OSN již dříve vyzvala vládu Středoafrické republiky, aby vztahy s nájemnými vojáky ukončila. Také obvinila Wagnerovu skupinu ze "systematického a závažného porušování lidských práv a mezinárodních humanitárních zákonů", včetně mučení, znásilňování, poprav a svévolného zadržování.

"Putinův šéfkuchař" ve videu verbuje vojáky z ruského vězení. Za dezerci je čeká poprava (15. 9. 2022)

Jevgenij Prigožin, přezdívaný jako „Putinův šéfkuchař“, osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Двач
 

Právě se děje

Další zprávy