Tvrdá bitva trvala nejméně dva dny. Moskva oficiálně hovoří o dvaceti mrtvých ruských žoldnéřích, bývalý člen Wagnerovy skupiny s odvoláním na svůj zdroj přímo z Mali však na sociální síti Telegram píše o 82 mrtvých.
Videa zveřejněná na sociálních sítích skutečně ukazují mnoho těl, pravost záznamů ale nelze ověřit. Účty na Telegramu blízké wagnerovcům uvádějí, že ruský konvoj, ve kterém jeli i vojáci maliské armády, se dostal do písečné bouře. Když na něj zaútočila zhruba tisícovka Tuaregů, vypukl zmatek a chaos.
Tuaregové se zmocnili několika obrněných transportérů a zbraní, část vozidel zničili v boji. Rusové tvrdí, že útočníci jsou džihádisté patřící k teroristické organizaci al-Káida. Tuaregové to ale popírají, s al-Káidou nemají nic společného.
"Sváděli jsme boj u pohraničního města Tinzaouten ve dnech 22. až 27. července. Pak přišla písečná bouře a nepřítel toho využil k přeskupení," uvádí se v oficiálním vyjádření Wagnerovy skupiny.
Velitel Wagnerovy skupiny v Mali Sergej Ševčenko, který používal volací znak Rybník (rusky Prud), v bitvě zahynul. Zemřel také válečný bloger Nikita Fedjanin, jehož účet nazvaný Grey Zone měl na Telegramu 571 tisíc sledujících. Fedjanin často pobýval na Ukrajině, z Mali se naposledy přihlásil minulý týden v úterý. Popularitu si získal v listopadu 2022, když to byl právě on, kdo na svém účtu zveřejnil videozáznam ubití jednoho z členů Wagnerovy skupiny kladivem. Mělo prý jít o trest za dezerci.
Do tuarežského zajetí se dostal Anton Jelizarov, používající volací znak Lotos. Dlouholetý příslušník Wagnerovy skupiny bojoval na Ukrajině v Bachmutu a Soledaru, pak se přesunul do Afriky. Podle ruského serveru Vojenský informátor Moskva za některé zajatce zaplatila výkupné a některé vyměnila za tuarežské zajatce a vězně.
V čele Wagnerovy skupiny stál několik let Jevgenij Prigožin. Jeho muži válčili také na Ukrajině, loni přes velké ztráty dobyli město Bachmut. Prigožin pak ale kritizoval Moskvu, že jeho vojákům posílá málo zbraní a munice. V červnu se vzbouřil a se svými muži vstoupil do Rostova a pak pokračoval směrem na ruskou metropoli. Své tažení přerušil po telefonátu běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Koncem srpna zemřel při pádu svého letadla, což znalci Ruska nepovažují za náhodu, ale spíše odvetu ruského prezidenta Vladimira Putina, který neodpouští, když mu někdo vypoví loajalitu.
Kreml po Prigožinově smrti začlenil wagnerovce pod ministerstvo obrany. Skupina nadále působí nejen v Mali, ale také v Nigeru, Středoafrické republice a Burkině Faso pod hlavičkou "Afrického sboru" ruských ozbrojených sil.
Víkendový masakr v Mali je největší ztrátou wagnerovců mimo území Ukrajiny od února 2018, kdy jich desítky zahynuli při střetu s příslušníky Syrských demokratických sil a americkými vojáky u města Chašam v Sýrii. Wagnerovci v Sýrii bojovali na straně režimu Bašára Asada a s milicí podporovanou Američany se dostali do tohoto ojedinělého souboje.