Wagner se v Izraeli hrát nebude, univerzita couvla

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2012 14:26
Proti koncertu zaměřenému na dílo známého antisemity se postavili přeživší holocaustu
Foto: wikimedia

Tel Aviv - V Izraeli mělo jít o jednu z převratných hudebních událostí letošního roku, její konání se ale prozatím odkládá.

Řeč je o vůbec prvním velkém koncertu z děl Richarda Wagnera, jenž se měl 18. června uskutečnit na půdě telavivské univerzity.

Její vedení ale nakonec pořádání akce odřeklo. Reagovalo tak na tlak veřejnosti, kterou záměr přehrát dílo známého německého antisemity pobouřil.

Po zákazu volali především přeživší holocaustu. Ti poslali rektorovi univerzity dopis, v němž volali po zákazu koncertu. "Je nepřijatelné, aby Wagnerova hudba, jež zněla v nacistických koncentračních táborech, zněla Univerzitou Tel Aviv," píše se mimo jiné v listu.

Nevěděli jsme, o co jde

Vedení univerzity prý neznalo záměry pořadatelů.

"K našemu překvapení jsme se dozvěděli, že na koncertě měly zaznít skladby německého skladatele Richarda Wagnera. Tento prostý fakt - stejně jako jméno organizace, jež za tím stojí - nám byl úmyslně zatajen," cituje server Haaretz z prohlášení univerzity.

Pořadatel koncertu - izraelská Wagnerova společnost - ovšem taková nařčení odmítá. A hodlá se bránit u soudu. Její předseda Jonathan Livny nicméně agentuře DPA řekl, že nevylučuje ani přesun akce na jiné místo.

Neformální zákaz hrát díla Richarda Wagnera platí v Izraeli od vzniku státu v roce 1948. Ačkoliv oblíbenec Adolfa Hitlera zemřel dlouhé desítky let před začátkem druhé světové války, jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Sám skladatel se navíc nikdy netajil svým odporem k Židům.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy