Wagner se v Izraeli hrát nebude, univerzita couvla

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2012 14:26
Proti koncertu zaměřenému na dílo známého antisemity se postavili přeživší holocaustu
Foto: wikimedia

Tel Aviv - V Izraeli mělo jít o jednu z převratných hudebních událostí letošního roku, její konání se ale prozatím odkládá.

Řeč je o vůbec prvním velkém koncertu z děl Richarda Wagnera, jenž se měl 18. června uskutečnit na půdě telavivské univerzity.

Její vedení ale nakonec pořádání akce odřeklo. Reagovalo tak na tlak veřejnosti, kterou záměr přehrát dílo známého německého antisemity pobouřil.

Po zákazu volali především přeživší holocaustu. Ti poslali rektorovi univerzity dopis, v němž volali po zákazu koncertu. "Je nepřijatelné, aby Wagnerova hudba, jež zněla v nacistických koncentračních táborech, zněla Univerzitou Tel Aviv," píše se mimo jiné v listu.

Nevěděli jsme, o co jde

Vedení univerzity prý neznalo záměry pořadatelů.

"K našemu překvapení jsme se dozvěděli, že na koncertě měly zaznít skladby německého skladatele Richarda Wagnera. Tento prostý fakt - stejně jako jméno organizace, jež za tím stojí - nám byl úmyslně zatajen," cituje server Haaretz z prohlášení univerzity.

Pořadatel koncertu - izraelská Wagnerova společnost - ovšem taková nařčení odmítá. A hodlá se bránit u soudu. Její předseda Jonathan Livny nicméně agentuře DPA řekl, že nevylučuje ani přesun akce na jiné místo.

Neformální zákaz hrát díla Richarda Wagnera platí v Izraeli od vzniku státu v roce 1948. Ačkoliv oblíbenec Adolfa Hitlera zemřel dlouhé desítky let před začátkem druhé světové války, jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Sám skladatel se navíc nikdy netajil svým odporem k Židům.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy