Obrat v Bruselu? Merkelová je proti dalším krokům v jednání o členství Turecka v EU

ČTK ČTK
30. 11. 2016 6:49
Podle deníku Bild řekla německá kancléřka Angela Merkelová poslancům své Křesťanskodemokratické unie (CDU), že je proti dalším rozhovorům s Tureckem o jeho členství v Evropské unii. Později však mluvčí německé vlády vše mírnil. "Pozice kancléřky Merkelové k přístupovým rozhovorům (s Tureckem) se nezměnila," řekl s tím, že Merkelová teď akorát nechce otevírat další kapitoly v jednáních o přistoupení Turecka k EU.
Angela Merkelová a turecký prezident Erdogan.
Angela Merkelová a turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Berlín/Ankara – Německá kancléřka Angela Merkelová teď nechce otevírat další kapitoly v jednáních o přistoupení Turecka k Evropské unii. Řekl to mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Deník Bild předtím naznačil, že Merkelová chce přístupové rozhovory ukončit zcela, což prý potvrdili účastníci její úterní schůzky s poslanci.

"Pozice kancléřky Merkelové k přístupovým rozhovorům (s Tureckem) se nezměnila," řekl Seibert na dotaz novinářů ohledně zpráv médií.

"EU a Turecko vyjednávají roky, aniž by předem určovali výsledek. Za současných okolností není myslitelné otevírat další kapitoly rozhovorů," dodal podle agentury Reuters.

Podle středečního vydání deníku Bild řekla Merkelová v úterý poslancům své Křesťanskodemokratické unie (CDU), že chce úplně zastavit vyjednávání o členství Turecka v EU. List se odvolává na nejmenované zdroje, jež se schůzky zúčastnily.

Výklad, který dal Bild kancléřčiným slovům, ale už před Seibertem zpochybnila německá zpravodajská televize n-tv, podle které se v postoji vlády Merkelové k Turecku nic nezměnilo. Televizní stanice s odvoláním na nejmenovaného poslance CDU uvedla, že Merkelová nadále odmítá ukončit přístupová jednání s Ankarou.

Neotevírání nových kapitol v přístupových rozhovorech je podle n-tv dlouhodobě společným postojem v EU, nejedná se prý o novinku či požadavek Merkelové.

Kancléřka, která se bude o premiérské křeslo znovu ucházet, byla podle n-tv vždy proti tureckému členství v EU, zároveň ale nechtěla přerušit přístupová jednání s Ankarou. Televize tento postoj označuje za rozporuplný, skrývá se za ním ovšem snaha udržet si přes přístupové rozhovory vliv na politický vývoj v Turecku.

Vztahy mezi EU a Tureckem jsou napjaté od nezdařeného červencového pokusu o puč proti tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi. Někteří představitelé členských států EU, hlavně Rakouska a Dánska, vyzvali k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005. Ke zmrazení těchto jednání kvůli postupu turecké vlády vůči opozici vyzval minulý týden i Evropský parlament (EP).

Erdogan v úterý v reakci na krok EP prohlásil, že pokud jde o členství v Unii, Turecko ještě na tuto možnost zcela nezanevřelo. Dodal nicméně, že Ankara má i jiné alternativy. Zároveň pohrozil znovuotevřením cesty blízkovýchodním uprchlíkům mířícím do Evropy přes turecké území.

Dříve Erdogan uvedl, že Turecko se může sblížit s Šanghajskou organizací spolupráce (SCO). Tento asijský bezpečnostní blok vedený Ruskem a Čínou je analytiky považován za pokus o vytvoření protiváhy USA, které jsou hlavní silou v NATO, jehož členem je i Turecko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy