Vzpoura v britském parlamentu. Tři konzervativní poslankyně odešly od Mayové

ČTK ČTK
20. 2. 2019 13:14
V britském parlamentu sílí protestní politické hnutí, které dosud tvořilo osm někdejších poslanců opozičních labouristů nesouhlasících s vedením strany. Ve středu se k platformě nazvané Nezávislá skupina přidala trojice dosavadních konzervativních poslankyň, které stranu premiérky Theresy Mayové opustily kvůli nesouhlasu s brexitovým postupem vlády.
Premiérka Theresa Mayová před poslanci.
Premiérka Theresa Mayová před poslanci. | Foto: Reuters

"S těžkým srdcem jsem dnes opustila Konzervativní stranu," napsala na Twitteru poslankyně Anna Soubryová. Zároveň zveřejnila společný rezignační dopis, ve kterém tři nyní již bývalé konzervativní poslankyně kritizují výrazný pravicový posun strany a řešení brexitu.

Trojice uvádí, že nesouhlasí s řešením v podobě špatné brexitové dohody nebo odchodu z EU bez dohody. "Již nemůžeme dál nečinně stát," uvedly poslankyně s tím, že čas do 29. března, kdy Británie podle plánu unii opustí, se rychle krátí.

Poslankyně sdělily, že v rámci Nezávislé skupiny budou působit jako nezávislé zákonodárkyně a že nadále budou podporovat vládu ve vybraných tématech, jako je rozvoj hospodářství, bezpečnost či zlepšování veřejných služeb.

Nezávislou skupinu v Dolní sněmovně v pondělí vytvořilo sedm bývalých labouristů, kteří za důvod svého odchodu označili nesouhlas s přístupem šéfa labouristů Jeremyho Corbyna k řešení brexitové otázky a neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům. V úterý se k rebelům přidala také již bývalá labouristka Joan Ryanová.

"Po čtyřech desetiletích jsem učinila hrozně těžké rozhodnutí, že nemohu nadále zůstat členkou Labouristické strany," uvedla Ryanová v úterním prohlášení zveřejněném na Twitteru. "Hodnoty, které mě vedly k tomu, že jsem do Labouristické strany vstoupila, jsou stejnými hodnotami, které mě dnes vedly k tomu, že jsem ji opustila," dodala.

Za důvod svého rozhodnutí označila Ryanová antisemitismus, který se ve straně podle ní šíří. "Za poslední tři roky se Labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna nakazila pohromou protižidovského rasismu," uvedla Ryanová s tím, že před zvolením Corbyna do čela strany tento problém u labouristů "prostě neexistoval".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy