Jako Guantánamo. Strážní v australském nápravném zařízení týrali mladistvé delikventy

Zahraničí Zahraničí
26. 7. 2016 12:20
Reportáž stanice Australian Broadcasting Corps (ABC) zachycuje chlapce ve chvíli, kdy jsou svlečeni, napadáni nebo vystavováni slznému plynu. Australský premiér Malcolm Turnbull svolal komisi, která celou záležitost prověří. "Jako všichni Australané, i já jsem byl hluboce šokován. Šokován a zděšen těmi obrazy týrání ve středisku Don Dale," uvedl Turnbull. Generální prokurátor Severního teritoria byl odvolán.
Týrání mladistvých delikventů v Don Dale v Austrálii.
Týrání mladistvých delikventů v Don Dale v Austrálii. | Foto: Youtube.com/ABC News (Australia)

Canberra - Austrálii šokovaly záběry z televizní reportáže, které zachycují týrání mladistvých delikventů strážnými v jednom z nápravných zařízení. Reportáž stanice Australian Broadcasting Corps (ABC) zachycuje chlapce ve chvíli, kdy jsou svlečeni, napadáni nebo vystavováni slznému plynu, uvedl server BBC.

Většina záznamu se věnuje postavě jednoho chlapce, který byl držen v samovazbě a týrán mezi lety 2010 až 2012. Nebyl starší než 14 let. V jeden okamžik byl také převezen do vězení pro dospělé, kde s kápí přes hlavu strávil skoro dvě hodiny přivázán k židli.

Australský premiér Malcolm Turnbull už nechal svolat komisi, která celou záležitost prověří. Generální prokurátor Severního teritoria, kde se inkriminované zařízení nachází, byl odvolán. Zodpovědnost za nápravná zařízení převzal šéf regionální vlády Adam Giles.

"Jako všichni Australané, i já jsem byl hluboce šokován. Šokován a zděšen těmi obrazy týrání ve středisku Don Dale," reagoval na zveřejněný záznam australský premiér.

Právník John Lawrence přirovnal praktiky z Don Dale ke Guantánamo Bay, kde mají Američané neblaze proslulou věznici pro podezřelé z terorismu. "Mluvíme tu o dětech, které jsou spoutány pouty okolo kotníků, zápěstí i pasu. Jsou připoutány k židlím," řekl novinářům. "Tohle se skutečně děje v Austrálii v roce 2016."

 

Právě se děje

před 12 minutami

Matěj vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Reprezentační útočník Matěj Vydra bude působit v Burnley i v příští sezoně. Aktuálně sedmnáctý tým tabulky Premier League oznámil, že uplatnil opci na prodloužení smlouvy. 

Další zprávy