Jako Guantánamo. Strážní v australském nápravném zařízení týrali mladistvé delikventy

Zahraničí Zahraničí
26. 7. 2016 12:20
Reportáž stanice Australian Broadcasting Corps (ABC) zachycuje chlapce ve chvíli, kdy jsou svlečeni, napadáni nebo vystavováni slznému plynu. Australský premiér Malcolm Turnbull svolal komisi, která celou záležitost prověří. "Jako všichni Australané, i já jsem byl hluboce šokován. Šokován a zděšen těmi obrazy týrání ve středisku Don Dale," uvedl Turnbull. Generální prokurátor Severního teritoria byl odvolán.
Týrání mladistvých delikventů v Don Dale v Austrálii.
Týrání mladistvých delikventů v Don Dale v Austrálii. | Foto: Youtube.com/ABC News (Australia)

Canberra - Austrálii šokovaly záběry z televizní reportáže, které zachycují týrání mladistvých delikventů strážnými v jednom z nápravných zařízení. Reportáž stanice Australian Broadcasting Corps (ABC) zachycuje chlapce ve chvíli, kdy jsou svlečeni, napadáni nebo vystavováni slznému plynu, uvedl server BBC.

Většina záznamu se věnuje postavě jednoho chlapce, který byl držen v samovazbě a týrán mezi lety 2010 až 2012. Nebyl starší než 14 let. V jeden okamžik byl také převezen do vězení pro dospělé, kde s kápí přes hlavu strávil skoro dvě hodiny přivázán k židli.

Australský premiér Malcolm Turnbull už nechal svolat komisi, která celou záležitost prověří. Generální prokurátor Severního teritoria, kde se inkriminované zařízení nachází, byl odvolán. Zodpovědnost za nápravná zařízení převzal šéf regionální vlády Adam Giles.

"Jako všichni Australané, i já jsem byl hluboce šokován. Šokován a zděšen těmi obrazy týrání ve středisku Don Dale," reagoval na zveřejněný záznam australský premiér.

Právník John Lawrence přirovnal praktiky z Don Dale ke Guantánamo Bay, kde mají Američané neblaze proslulou věznici pro podezřelé z terorismu. "Mluvíme tu o dětech, které jsou spoutány pouty okolo kotníků, zápěstí i pasu. Jsou připoutány k židlím," řekl novinářům. "Tohle se skutečně děje v Austrálii v roce 2016."

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy