Vzdal se kariéry elektroinženýra a změnil život milionů dětí

Michal Žák Michal Žák
10. 10. 2014 14:49
S obrovskou osobní odvahou udržuje Gándhího tradici, napsal Nobelův výbor o Kailáši Satjárthím, jednom z letošních laureátů ceny za mír.
Kailáš Satjárthí.
Kailáš Satjárthí. | Foto: www.kailashsatyarthi.net

Dillí/Praha - Letošní držitele Nobelovy ceny míru rozděluje jedna okolnost: Zatímco sedmnáctiletou Pákistánku Malalaj Júsufzajovou zná téměř každý, o šedesátiletém Indovi Kailáši Satjárthím slyšel v Česku doposud zřejmě málokdo.

Přesto se jeho zásluhou v uplynulých desetiletích změnil život milionů dětí po celém světě k lepšímu.

Právě kvůli nim se Satjárthí vzdal na počátku 90. let minulého století slibné kariéry elektroinženýra.

Coby šestadvacetiletý mladík se zaměřil na továrny v Indii, kde (mnohdy v nelidských podmínkách a pod dohledem ozbrojených stráží) nedobrovolně pracovaly statisíce dětí.

Desetitisíce zachráněných

Jeden ze dvou letošních laureátů Nobelovy ceny za mír je zakladatelem a předsedou indické organizace Bachpan Bachao Andolan (Hnutí za záchranu dětství, BBA).

Ta se - jak poznamenává ČTK - zaměřuje na vymýcení dětské práce a obchodu s dětmi a požaduje právo na vzdělání pro všechny děti.

Odhaduje se, že BBA doposud z rukou novodobých otrokářů zachránila na 80 000 dětí a zajistila jim mimo jiné přístup ke vzdělání.

Bez dětské práce bude lépe všem

Satjárthí byl rovněž jedním z prvních, kteří upozorňovali, že dětská práce je otázkou lidských práv. Tvrdil, že právě zneužívání těch nejmenších přispívá mimo jiné k nárůstu jiných problémů - chudobě, nezaměstnanosti či negramotnosti.

Satjárthí se angažuje ve Světovém pochodu proti dětské práci, jenž sdružuje na 2000 nevládních organizací či odborových hnutí.

V roce 1994 stál rovněž u zrodu sítě nevládních organizací GoodWeave International (dříve Rugmark), která si klade za cíl ukončit dětskou práci v průmyslu vyrábějícím koberce a poskytuje firmám logo potvrzující, že v jejich výrobě nepracují děti.

Během uplynulého čtvrtstoletí se rovněž zasadil o řadu mezinárodních dohod, jejichž cíl byl prostý - zlepšení životních podmínek dětí v nejchudších částech planety.

Ne nadarmo Nobelův výbor ve zdůvodnění napsal, že Satjárthí s "obrovskou osobní odvahou udržuje Gándhího tradici".

 

Právě se děje

Další zprávy