Vzbouřenci v Nigérii vyhlásili příměří, chtějí jednat

Zdeněk Mihalco
15. 7. 2009 16:30
Povstalci požadují spravedlivější dělbu příjmů z těžby ropy
Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua podepisuje amnestii pro povstalce, kteří do 4. října složí zbraně. Abuja, 25 červen 2009
Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua podepisuje amnestii pro povstalce, kteří do 4. října složí zbraně. Abuja, 25 červen 2009 | Foto: Reuters

Lagos - Nejaktivnější vzbouřenecká skupina v deltě řeky Niger v Nigérii oznámila šedesátidenní příměří. Krok přichází poté, co byl v pondělí propuštěn z vězení jeden z vůdců povstaleckého Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND).

Propuštění Henryho Okaha, který byl ve vězení držen takřka dva roky, mimo jiné za velezradu, je součástí amnestie, kterou povstalcům nabídla nigerijská vláda.

V deltě řeky Niger probíhá povstání. Hnutí MEND podle svých slov bojuje za spravedlivější dělbu příjmů pocházejících z těžby ropy - region patří k nejbohatším africkým nalezištím této suroviny. Ozbrojenci v oblasti útočí na ropná zařízení a unášejí pracovníky ropných společností. Vláda dosud považovala povstalce za kriminální skupiny.

Kvůli konfilktu musela být v oblasti, kde působí firmy jako Chevron či Shell, těžba ropy omezena.

Povstalci: Příměří může umožnit jednání

Vůdce povstalců byl propuštěn krátce poté, co skupina ozbrojenců zaútočila na ropný terminál v Lagosu, mimo oblast, kde je MEND obvykle aktivní. Při útoku zemřelo pět dělníků.

Propuštění Henryho Okaha bylo jedním z hlavních požadavků povstalců k ukončení ozbrojených akcí.

Foto: Aktuálně.cz

Nyní MEND podle tiskových agentur oficiálně oznámil, že zastavuje útoky na ropná zařízení, aby vytvořil podmínky pro jednání s vládou.

„Doufejme, že období klidu zbraní vytvoří prostředí umožňující progresivní jednání," stojí v prohlášení MEND.

Henry Okah přitom ještě krátce předtím pro tiskovou agenturu Reuters prohlásil, že ozbrojené akce by mohly pokračovat, dokud vláda nepřistoupí k jednání.

Armáda nabídla příměří před několika týdny poté, co v květnu uskutečnila jednu z největších vojenských akcí proti povstalcům v oblasti.

Vláda následně nabídla vzbouřencům amnestii. Představitelé vlády například uvedli, že povstalci, jež budou ochotni do října složit zbraně, mohou těžit z nápravného programu, který jim nabízí vzdělávání a rekvalifikaci.

Výkupné za unesené cizince

Kořeny konfliktu v deltě Nigeru sahají do přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy bylo vytvořeno první politické hnutí, které se nenásilnými prostředky snažilo upozornit na problémy regionu.

Postupně došlo k radikalizaci některých skupin a vytvoření několika povstaleckých hnutí. Ozbrojenci začali unášet zaměstnance ropných společností, za které obvykle požadují výkupné.

Povstalci upozorňují na ničení životního prostředí v oblasti a podle jejich soudu nespravedlivé rozdělování příjmů z těžby.

V regionu delty Nigeru je celkově nízká bezpečnost - oblast plení také různé kriminální gangy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy