Použili PlayStation4, sebevražedné vesty vyrobili v Evropě. Jak se teroristům povedlo utajit útoky

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2015 15:22
Potvrzuje se trend, že džihádisté používají obtížně sledovatelné aplikace. YouTube nebo běžné sociální sítě jsou pro ně užitečné jako nástroj propagandy a ovlivňování, ale ne na přípravu atentátů.
Belgická policie při razii proti islamistům v bruselské čtvrti Molenbeek.
Belgická policie při razii proti islamistům v bruselské čtvrti Molenbeek. | Foto: Reuters

Paříž – Sedm sebevražedných teroristů a několik dalších lidí se podílelo na pátečním krveprolití ve francouzské metropoli.

Dokázali vše udržet v tajnosti a velkou část svých plánů uskutečnit, přestože mezi nimi byli i lidé známí tajným službám jako podezřelí islamisté.

Francie musí hledat odpověď na otázku, PROČ se nepodařilo jim v tom zabránit.

Podobně složitě a dlouho pátrali Američané, zda mohli předejít 11. září. Například po tom, jak mohli teroristé tak snadno vstoupit na palubu letadel s noži na krabice a dostat se do pilotních kabin.

V první řadě museli teroristé z Paříže mezi sebou nějak komunikovat. Je to něco jiného než útok takzvaného osamělého vlka, který si ho připraví a provede sám.

Potvrzuje se trend, že džihádisté používají obtížně sledovatelné aplikace. YouTube nebo běžné sociální sítě jsou pro ně užitečné jako nástroj propagandy a ovlivňování, ale ne na přípravu atentátů.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon potvrdil, že útočníci použili herní konzoli PlayStation4. Nejde o první případ: s PlayStation4 "pracoval“ i mladý Rakušan, odsouzený letos za přípravu výbuchu na vídeňském hlavním nádraží. Nahrával tam plány na sestrojení výbušnin.

"Sebevražedného atentátníka těžko zastavíte, když už je na cestě. Musí být zastaven dřív, musí o něm být zpravodajské informace. Pak už je pozdě,“ řekl kdysi v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel Begin-Sadatova centra v Jeruzalémě Efraim Inbar. Analytik z Izraele, země, která má se sebevražednými teroristy zkušenosti jako málokterá jiná.

Další nepříjemnou skutečností pro zpravodajské služby je fakt, že teroristé měli na tělech pásy s výbušninami, známé jako "sebevražedné vesty". Znamená to, že je vyrobil někdo v Evropě. Sotva by je někdo přepravil ze Sýrie či jiné země.

Průkopníkem této zbraně byl před dvěma desítkami let Palestinec z Gazy Jahjá Ajjáš, známý pod přezdívkou Inženýr. Připravoval vesty právě s peroxidem acetonu, které zabíjely na jednom místě více než dvě desítky Izraelců.

Jeho "dílo" se pak rozšířilo dále na Blízký východ a nyní tedy i do Evropy.

Podle vyšetřovatelů jsou pásy z Paříže poměrně primitivní: strůjce použil šrouby a peroxid acetonu, což je nejjednodušší výbušnina, kterou lze podomácku vyrobit.

Je to však poprvé, co teroristé v západní Evropě zaútočili s těmito vestami. Dosud se s nimi setkali jen Rusové při akcích čečenských radikálů. Pokud by se útočníci dostali dovnitř na fotbalový stadion, zřejmě by usmrtili desítky lidí.

Sehnat samopaly složité není. Brusel je pověstný jako centrum černého trhu se zbraněmi v Evropě. Zatím není jasné, zda spojitost s útoky má Černohorec, kterého zastavila před týdnem německá policie a našla v kufru jeho automobilu munici, zbraně a trhaviny.

Jako už mnohokrát v minulosti se u některých atentátníků objevuje poznámka, že jej tajná služba sledovala, věděla o něm či o něm měla záznam.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy po pátku vyzývá k tomu, aby stát tvrději trestal lidi, kteří navštěvují internetové islamistické stránky a kteří odcházejí bojovat za džihádisty do zahraničí.

Podle dnešních informací pařížský masakr nařídil a zorganizoval Belgičan Abdelhamid Abaaoud, toho času žijící v Sýrii na území Islámského státu.

Těžko soudit, zda jde o náhodu, ale pařížské útoky z ledna a ten nynější mají ještě jednoho společného jmenovatele. Účastní se jich sourozenci. Na redakci Charlie Hebdo útočili dva bratři Kouachiové, v pátek v Paříži dva bratři Abdeslamové.

 

Právě se děje

Další zprávy