Významný americký přístav ochromily výbušniny

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 1. 2010 18:40
V přístavu ve městě Morehead City byla údajně v kontejneru objevna trhavina
Hlídač obchází kontejnery v čínském přístavu Wuhan. Odsud poputují do Londýna, kde se stanou součástí hotelu.
Hlídač obchází kontejnery v čínském přístavu Wuhan. Odsud poputují do Londýna, kde se stanou součástí hotelu. | Foto: REUTERS/Stringer

Morehead City - Ve městě Morehead v Severní Karolíně musel být kvůli nálezu výbušniny dnes zcela uzavřen největší námořní přístav.

Zatím blíže nespecifikovaná explozivní látka byla nalezena v nákladních kontejnerech.

Přístav a přilehlé okolí byly evakuovány a na místě jsou nyní pyrotechnici, kteří zkoumají, o jakou látku se jedná. Podle policejního šéfa ve městě Morehead City se zřejmě jedná o pentaerythrittetranitrát - známý jako Pentrát, což je silná trhavina. 

Přístav v Morehead City je jedním z nejvýznamnějších nákladních přístavů na východním pobřeží Spojených států. Bližší informace k případu zatím nejsou známy. Podle agentury Reuters byla zřejmě evakuace pouze preventivní a mohlo se jednat o planý poplach. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

Další zprávy