reklama
 
 

Výzkum: Infarktem zmoženému srdci uleví kmenové buňky

14. 2. 2012 14:47
Dobrá zpráva pro kardiaky: zjizvenou tkáň lze napravit

Los Angeles - Vědcům z kalifornského Cedars-Sinai Heart Institute se vůbec poprvé podařilo za pomoci kmenových buněk "regenerovat" srdce pacientů, kteří předtím prodělali infarkt. A závěry výzkumu označují za "bezprecedentní".

Infarkt nastává ve chvíli, kdy orgán nemá dostatek kyslíku. Mrtvá tkáň je pak nahrazena zjizvenou tkání, která ovšem nedokáže pumpovat krev tak jako zdravý sval.

Lékaři z Los Angeles pacientům do srdce zavedli jejich vlastní kmenové buňky a ty dokázaly tkáň uzdravit. Testu se zúčastnilo 25 pacientů. V průměru měli ze čtvrtiny poškozenou levou srdeční komoru. Za rok poškození kleslo na polovinu, napsal medicínský žurnál The Lancet.

Server BBC citoval Britskou nadaci pro výzkum chorob srdce, která projekt označila "za skvělou zprávu pro kardiaky". V nové studii se píše, že "kmenové buňky mají bezprecedentní schopnost snížit počet zjizvené tkáně a zároveň stimulovat růst zdravého srdečního svalstva".

"Zatímco bylo naším hlavním cílem dokázat nezávadnost těchto postupů, také jsme hledali důkazy o tom, že kmenové buňky dokážou růst ztraceného svalstva nastartovat," uvedl pro The Lancet jeden z vědců, Eduardo Marban. "Tohle se nikdy předtím nepovedlo," dodal.

autor: Zahraničí | 14. 2. 2012 14:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama