Takto se mluvilo na Velké Moravě. Vyzkoušejte kvíz ze staroslověnštiny a přiučte se

Dominika Perlínová Štefan Novák Dominika Perlínová, Štefan Novák
23. 3. 2023 9:48
Kdysi to byl mezinárodní jazyk, který se používal v polovině Evropy, dnes už ho můžeme zaslechnout jen při řeckokatolických nebo pravoslavných bohoslužbách. Staroslověnština byla vůbec prvním spisovným slovanským jazykem a položila základy i dnešní češtině. Jazyk k nám přivezli Konstantin a Metoděj v 9. století. Vyzkoušejte si v kvízu, jestli poznáte význam některých slov.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy