Vyvraždili celou rodinu. Policie v Panamě přerušila podivný rituál neznámé sekty

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
17. 1. 2020 14:35
V panamské indiánské rezervaci ležící v odlehlé džungli mezi kopci nedaleko pobřeží Karibského moře, objevila policie malou svatyni, ve které se konal podivný rituál. Vedle rituálně obětované kozy ležela nahá žena. Asi deset kazatelů bilo, pálilo a mačetami sekalo do skupiny lidí, kteří se tak měli zbavit svých hříchů. Nedaleko svatyně našli policisté masový hrob těch, kteří obřad nepřežili.
Policie zatkla 10 lidí včetně jednoho dítěte, kteří se podíleli na násilných rituálech sekty Nové světlo boží.
Policie zatkla 10 lidí včetně jednoho dítěte, kteří se podíleli na násilných rituálech sekty Nové světlo boží. | Foto: Reuters

Policii upozornili na nebezpečné praktiky málo známé sekty Nové světlo boží místní vesničané. Náboženská skupina, která se usídlila mezi indiánským obyvatelstvem, údajně unášela lidi na odlehlou usedlost. Sekta tam podle místních vesničanů držela několik rodin proti jejich vůli. Třem z nich se podařilo uniknout a upozornit ostatní sousedy.

Když policie ve středu do komunity Alto Terrón uprostřed pralesa vtrhla, přerušila zrovna podivný obřad plný násilí.

"Lidé tam byli vězněni a týráni," řekl pak prokurátor Rafael Baloyes. "Cílem rituálů bylo je zabít, pokud se nezačnou kát ze svých hříchů," doplnil. Policisté zachránili patnáct lidí. Byly mezi nimi dvě těhotné ženy a několik dětí.

Asi dva kilometry od svatyně pak objevili čerstvě vykopaný hrob s těly pěti dětí, jejich těhotné matky a 17leté dívky ze sousedství. "Vyhledali tuto rodinu, uspořádali rituál a zmasakrovali je. Zabili prakticky celou rodinu," oznámil prokurátor.

Podle vyšetřovatelů na nich kazatelé nejspíš prováděli exorcismus. Násilí prý vypuklo poté, co jeden z členů náboženské skupiny začal prohlašovat, že dostal vzkaz od boha. Obřady trvaly několik dnů. Kazatelé své oběti svazovali, bili a pálili. Všechny jejich oběti pocházely z místní domorodé komunity.

Záchranáři museli zraněné kvůli neprostupnosti terénu přepravit do nemocnice vrtulníky. Měli popáleniny i na obličeji a byli posekáni mačetami, které policie na místě našla.

Policie zadržela deset lidí. Je mezi nimi i dědeček zavražděných dětí a jeden mladistvý. V pátek nebo v sobotu s nimi proběhne soud. Jsou obvinění z omezování svobody, sexuálního zneužívání a zabití.

Zástupce místních úřadů sektu nazval "satanskou" a řekl, že je v rozporu s křesťanskou vírou rozšířenou v tomto regionu. Když vyšetřovatelé vyslýchali místní obyvatele, dozvěděli se, že podivné rituály začala sekta provádět už před třemi měsíci. S únosy ale začali až minulý víkend, když jeden z členů měl prozření.

Případ se stal v autonomní indiánské rezervaci Comarca Ngőbe Buglé. Je to největší domorodá komunita v Panamě, převládají v ní ale chudoba a negramotnost.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy