Vytvořte si zásoby aspoň na 10 dní, vyzve německá vláda obyvatele. Nemůže vyloučit napadení země

ČTK ČTK
21. 8. 2016 12:30
Německá vláda má ve středu schválit koncepci civilní obrany. Ta obsahuje i výzvu občanům, aby měli doma dostatečné zásoby jídla, vody, hotovosti a paliva. Soběstačně, bez pomoci státu, by lidé měli vydržet až deset dnů.
Foto: ČTK

Německá vláda má ve středu poprvé od konce studené války schvalovat koncepci civilní obrany. V jejím rámci prý vyzve obyvatele, aby si doma vytvořili zásoby jídla a vody pro případ útoku nebo jiné katastrofy. Podle koncepce by měli být obyvatelé Německa schopni vydržet s vlastními zásobami jídla až deset dní a s vodou aspoň pět dní.

Každá domácnost by tedy měla mít doma dva litry vody na hlavu a den, napsal nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

List uvedl, že jde o první strategii civilní obrany od konce studené války a zpracovalo ji německé ministerstvo vnitra. Koncepce má 69 stran. Uvádí sice, že "útok na německé území, který by si vyžádal konvenční obranu země, není pravděpodobný", ale přesto nelze takové budoucí ohrožení vyloučit a je třeba se na ně připravit.

Obyvatelstvo země by tedy mělo být schopné zajistit si v případě nouze své potřeby samo, než to bude schopen učinit stát. Domácnosti by tedy měly mít nejen dostatečné zásoby jídla a vody, ale také hotovosti a paliv.

 

Právě se děje

Další zprávy