V Číně otevřeli luxusní hotel v lomu. Výtahem pojedete až 88 metrů pod zem

Jana Václavíková
20. 11. 2018 12:34
Celých jedenáct let trvalo Číňanům, než postavili neobvyklý hotel - vyrostl do hloubky místo do výšky. Jednu stranu nové osmnáctipatrové stavby v Šanghaji totiž tvoří stěna lomu. Hotel s názvem InterContinental Shanghai Wonderland se v úterý otevřel prvním návštěvníkům.
V Šanghaji vznikl luxusní hotel v opuštěném lomu. Nechybí mu ani uměle vytvořený vodopád | Video: Reuters

Luxusní hotel stojí v opuštěném lomu asi 50 kilometrů od centra Šanghaje a rozkládá se na ploše, kterou by zabralo přibližně pět fotbalových hřišť. Návštěvníci pojedou výtahem nečekaně dolů, a to do hloubky až 88 metrů. Celkem šestnáct pater se nachází pod úrovní země.

Pohled na hotel vystavěný v lomu.
Pohled na hotel vystavěný v lomu. | Foto: Atkins

Hosté ale ani tak o výhled nepřijdou - z oken uvidí samotný zatopený lom nebo vodopád. Výjimku tvoří dvě nejnižší patra, nacházející se pod vodou. V nich lze zase navštívit podvodní restauraci.

Stavba hotelu začala v roce 2006 a měla být dokončena už v roce 2014. Zpoždění stavitelé přičítají technickým obtížím. Největším problémem byl přesun materiálu dolů do lomu, čemuž stroje, obvykle přizpůsobené opačnému směru, nevyhovovaly.

"Byl to boj s gravitací," uvedl pro singapurský server Asia One hlavní inženýr projektu Čchen Sia-siang. Inženýři při překonávání těchto problémů přišli na 39 nových technických řešení, která si už nechali patentovat.

Pětihvězdičkové podzemí

Hosté si mohou vybrat z 337 pokojů ve třech kategoriích. Noc v tom nejméně luxusním stojí v přepočtu více než 11 tisíc korun. Cena za noc v nejdražším pokoji o rozloze až 80 metrů čtverečních, který nabízí i výhled na vodopád, se vyšplhá téměř ke 33 tisícům korun.

Lom byl uměle naplněn vodou, aby tvořil jezero.
Lom byl uměle naplněn vodou, aby tvořil jezero. | Foto: Atkins

V pětihvězdičkovém hotelu nechybí ani konferenční místnost pro tisíc lidí, zábavní park s komiksovou tematikou nebo několik instruktorů nabízejících extrémní sporty. Ať už jde o lekce lezení po skalách, nebo bungee jumping.

Podle informací německého listu Spiegel bude hotel energeticky soběstačný. Na běžný denní provoz využije sluneční a geotermální energii.

Vizualizace stavby nového čínského hotelu.
Vizualizace stavby nového čínského hotelu. | Foto: Atkins

S návrhem stavby uspěl před lety Martin Jochman, britský architekt stojící za budovami v Dubaji, Bristolu nebo Rusku. Celková stavba hotelu spolu s vybavením interiéru vyšla v přepočtu na 3,2 miliardy korun.

Poslední svého druhu?

Neobvyklý hotel může být jednou z posledních extravagantních budov, které v Číně vznikly za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga. Vláda totiž v únoru 2016 přijala výnos, podle kterého nesmí vznikat "zvláštní architektura, která není ekonomická, funkční, esteticky povznášející nebo šetrná k životnímu prostředí", cituje list The Economist.

Podle nově zavedených pravidel musí budovy také nést znaky čínské kultury a naopak nesmí vyzvedávat znaky jiných kultur.

Na nový hotel v lomu se toto pravidlo nevztahuje, protože jeho stavba začala dávno před vydáním vládního výnosu. Jinak by vůbec nemusel vzniknout.

VIDEO: Mezi Čínou, Hongkongem a Macaem byl otevřen nejdelší nadmořský most na světě.

Čína otevřela nejdelší most na světě. Stavba je unikát svého druhu, ale trápí ekology | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy