V Číně otevřeli luxusní hotel v lomu. Výtahem pojedete až 88 metrů pod zem

Jana Václavíková
20. 11. 2018 12:34
Celých jedenáct let trvalo Číňanům, než postavili neobvyklý hotel - vyrostl do hloubky místo do výšky. Jednu stranu nové osmnáctipatrové stavby v Šanghaji totiž tvoří stěna lomu. Hotel s názvem InterContinental Shanghai Wonderland se v úterý otevřel prvním návštěvníkům.
V Šanghaji vznikl luxusní hotel v opuštěném lomu. Nechybí mu ani uměle vytvořený vodopád | Video: Reuters

Luxusní hotel stojí v opuštěném lomu asi 50 kilometrů od centra Šanghaje a rozkládá se na ploše, kterou by zabralo přibližně pět fotbalových hřišť. Návštěvníci pojedou výtahem nečekaně dolů, a to do hloubky až 88 metrů. Celkem šestnáct pater se nachází pod úrovní země.

Pohled na hotel vystavěný v lomu.
Pohled na hotel vystavěný v lomu. | Foto: Atkins

Hosté ale ani tak o výhled nepřijdou - z oken uvidí samotný zatopený lom nebo vodopád. Výjimku tvoří dvě nejnižší patra, nacházející se pod vodou. V nich lze zase navštívit podvodní restauraci.

Stavba hotelu začala v roce 2006 a měla být dokončena už v roce 2014. Zpoždění stavitelé přičítají technickým obtížím. Největším problémem byl přesun materiálu dolů do lomu, čemuž stroje, obvykle přizpůsobené opačnému směru, nevyhovovaly.

"Byl to boj s gravitací," uvedl pro singapurský server Asia One hlavní inženýr projektu Čchen Sia-siang. Inženýři při překonávání těchto problémů přišli na 39 nových technických řešení, která si už nechali patentovat.

Pětihvězdičkové podzemí

Hosté si mohou vybrat z 337 pokojů ve třech kategoriích. Noc v tom nejméně luxusním stojí v přepočtu více než 11 tisíc korun. Cena za noc v nejdražším pokoji o rozloze až 80 metrů čtverečních, který nabízí i výhled na vodopád, se vyšplhá téměř ke 33 tisícům korun.

Lom byl uměle naplněn vodou, aby tvořil jezero.
Lom byl uměle naplněn vodou, aby tvořil jezero. | Foto: Atkins

V pětihvězdičkovém hotelu nechybí ani konferenční místnost pro tisíc lidí, zábavní park s komiksovou tematikou nebo několik instruktorů nabízejících extrémní sporty. Ať už jde o lekce lezení po skalách, nebo bungee jumping.

Podle informací německého listu Spiegel bude hotel energeticky soběstačný. Na běžný denní provoz využije sluneční a geotermální energii.

Vizualizace stavby nového čínského hotelu.
Vizualizace stavby nového čínského hotelu. | Foto: Atkins

S návrhem stavby uspěl před lety Martin Jochman, britský architekt stojící za budovami v Dubaji, Bristolu nebo Rusku. Celková stavba hotelu spolu s vybavením interiéru vyšla v přepočtu na 3,2 miliardy korun.

Poslední svého druhu?

Neobvyklý hotel může být jednou z posledních extravagantních budov, které v Číně vznikly za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga. Vláda totiž v únoru 2016 přijala výnos, podle kterého nesmí vznikat "zvláštní architektura, která není ekonomická, funkční, esteticky povznášející nebo šetrná k životnímu prostředí", cituje list The Economist.

Podle nově zavedených pravidel musí budovy také nést znaky čínské kultury a naopak nesmí vyzvedávat znaky jiných kultur.

Na nový hotel v lomu se toto pravidlo nevztahuje, protože jeho stavba začala dávno před vydáním vládního výnosu. Jinak by vůbec nemusel vzniknout.

VIDEO: Mezi Čínou, Hongkongem a Macaem byl otevřen nejdelší nadmořský most na světě.

Čína otevřela nejdelší most na světě. Stavba je unikát svého druhu, ale trápí ekology | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy