Londýn/Praha - Odmítá ho britský byznys, rebelující Skotsko, koaliční partner i někdejší vlivní členové britské Konzervativní strany. Přesto premiér David Cameron oznámil, že vyhraje-li příští volby, nechá Brity hlasovat o vystoupení z Evropské unie.
Jak vysvětlil ve středu v Londýně, k referendu ho tlačí veřejné mínění. Hlavně deziluze a frustrace lidí z jiné EU, než po jaké Británie toužila. A pak také klesající evropská konkurenceschopnost a příliš rozpínavé unijní instituce.
Existuje však ještě jeden důvod, proč je britské referendum nutné, a ten Cameron zmínit opomněl. Nejde totiž o problém evropský.
Cameron, který je pro řadu konzervativců příliš umírněný, je doma pod čím dál větším tlakem svých spolustraníků. Tlak ještě sílí s tím, jak se v Británii blíží volby.
Boj o euroskeptické voliče
Sám Cameron zdůrazňuje, že by v EU nejraději zůstal. "Proč tedy volí tak riskantní strategii?" ptá se Charles Grant, ředitel Centra pro evropskou reformu (CER). "Nemá už totiž pod kontrolou svou vlastní stranu," odpovídá.
To, že mu konzervativci vypovídají poslušnost, se naplno projevilo loni na podzim. Přes padesát z nich se v parlamentu připojilo k opozičním labouristům, aby otevřeně odmítli - Cameronem předloženou - britskou pozici k rozpočtu EU.
Podle posledních průzkumů Yougov by dnes pro vystoupení z EU hlasovalo 40 procent Britů. Proti by jich bylo míň - kolem 37 procent.
Ve vodách euroskeptiků loví momentálně hlavně Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). A to víc, než je toryům po chuti.
Členové Konzervativní strany se teď bojí, že pokud nepřesvědčí na Brusel naštvané britské voliče, přijdou po volbách v roce 2015 o moc.
Politika "vybírání rozinek"
I kdyby David Cameron nakonec volby vyhrál (což vůbec není jisté), na cestě k referendu musí překonat ještě spoustu dalších překážek. Třeba přesvědčit ostatní členy sedmadvacítky, aby znovu otevřeli pracně dojednanou smlouvu z Lisabonu.
Každý má přitom v živé paměti, jak těžce se dokument v letech 2007 až 2009 rodil.
Právě změna unijní smlouvy tak, aby Londýnu více vyhovovala, má podle Camerona referendu předcházet. Mluví se o mnoha výjimkách, které by Britům měly členství v euroklubu "osladit".
"Když ale jedna země začne požadovat výjimky, začne celá tahanice (o smlouvu EU) znovu, od začátku," upozorňuje Carsten Volkery, londýnský korespondent deníku Spiegel Online.
"Vybírání rozinek," jak Němci britskému chování v EU říkají, navíc inspiruje další. Francouzi budou chtít ze státních peněz dotovat své automobilky, Poláci odmítnou plnit emisní limity, výjimky budou podle evropských komentátorů žádat Dánové a "zcela jistě i Češi".
"Zbylí členové EU takové britské výjimky nedovolí," tvrdí Charles Grant.
Vrtkavé mínění veřejnosti
Odchod Britů z EU navíc může zkomplikovat i to, na co dnes britští euroskeptici nejvíce sázejí: veřejné mínění.
Pravdou je, že odpůrců Evropské unie na ostrovech v posledních letech přibývá. Dokládají to všechny průzkumy, které mapují nálady ve všech voličských skupinách (jen ty zaměřené na mladé od 18 do 34 let vyznívají jinak). Analytici ale upozorňují, že to může být i tím, že proevropskou kampaň v Británii nikdo pořádně nedělá.
Naopak protievropské hlasy z médií zaznívají každý druhý den.
Právě to se teď ale zcela jistě změní. Záměr pořádat referendum, respektive odejít z EU nahlas kritizují významní britští politici i vlivní šéfové velkých firem.
Britské ekonomice se už teď nedaří dobře. A nejistota ohledně toho, co bude s Británií dál, může podle někdejšího konzervativního ministra Michaela Heseltina situaci ještě zhoršit.
"Proč by tu měl někdo budovat továrny, když se neví, za jakých podmínek s námi v budoucnu bude možné obchodovat?" ptá se Heseltine v listu Financial Times.
Podle Spiegelu tak může ohlášení protievropského referenda paradoxně pomoci udržet Brity v EU. David Cameron prý sází na to, že mu ostatní evropské vlády pomohou Brity přesvědčit. Nechce totiž do dějin vejít jako ten, který oddělil zemi od Evropy.
"Už samotná debata o Cameronově projevu významně ovlivnila veřejné mínění v Británii," všímá si korespondent Carsten Volkery. "Experti na průzkumy již zaznamenali, že začíná pracovat faktor strachu."