Vystoupení Trumpa provázely násilnosti, jeho příznivci a odpůrci po sobě házeli kameny i láhve

ČTK ČTK
28. 5. 2016 8:04
Příznivci a odpůrci miliardáře Donalda Trumpa, republikánského uchazeče o kandidaturu pro volby prezidenta USA, na sebe házeli kameny a plastové lahve s vodou. Ke střetu došlo během jeho pátečního vystoupení v San Diegu. Policie při zásahu zatkla dvanáct lidí.
Trumpův předvolební mítink v San Diegu provázely násilnosti.
Trumpův předvolební mítink v San Diegu provázely násilnosti. | Foto: Reuters

San Diego - Předvolební vystoupení amerického miliardáře Donalda Trumpa provázely v pátek v kalifornském San Diegu násilnosti. Příznivci a odpůrci republikánského uchazeče o kandidaturu pro volby prezidenta USA na sebe házeli kameny a plastové lahve s vodou. Podle serveru BBC policie při zásahu zatkla 12 lidí.

"Nesouhlasím s nenávistným, bigotním a rasistickým jazykem Donalda Trumpa a jeho arogancí a intolerancí," řekla místním médiím protestující Martha McPhailová v San Diegu. Toto město leží těsně u hranic s Mexikem, na nichž chce Trump postavit obří zeď proti imigrantům. Kromě toho hodlá Trump v případě zvolení prezidentem Spojených států vracet uprchlíky ze Sýrie, vyslovil se i pro uzavření USA všem muslimům.

"Můj otec mi vždy říkal, že potřebujeme jako prezidenta byznysmana," řekl v San Diegu stanici CNS Trumpův příznivce, obchodník Riley Hansen.

Newyorský miliardář Trump se na mítinku snažil získal další hlasy před republikánskými primárkami, které se v Kalifornii konají 7. června. Podle propočtu agentury AP z tohoto týdne už Trump má dostatečný počet delegátů potřebný pro automatickou nominaci Republikánské strany do boje o prezidentský úřad.

Trump štípl Ameriku a řekl jí, že není možné si nevšímat, co se v ní a v celém světě děje, říká Hašková Coolidge | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy