Johanka z Arku je vedle teroristů. Dánští umělci je zařadili na výstavu o mučednické smrti

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 12. 2017 20:11
Skupina umělců z Dánska vystavuje portréty lidí, kteří podle nich zemřeli jako mučedníci. Výstava v Berlíně ale vyvolala kritiku. Vedle Martina Luthera Kinga nebo Sokrata tu jsou totiž k vidění i teroristé.
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Bojovník za práva černošského obyvatelstva Martin Luther King, jeden z nejvýznamnějších filozofů všech dob Sokrates, ale také atentátník z 11. září 2001 Muhammad Atta. 

Portréty těchto a dalších sedmnácti lidí tvoří novou výstavu v uměleckém centru Kunstquartier Bethanien v Berlíně

Expozice zobrazuje osobnosti napříč historií, které zemřely mučednickou smrtí kvůli svému názorovému přesvědčení.

Umělecký počin ale zatím sklidil spíše pobouření než úspěch. Kritika se sype ze sociálních sítích i francouzských a německých médií. Proti výstavě se ohradila i francouzská ambasáda v Berlíně.

Teroristé nejsou dobrý příklad

Francii se nelíbí, že výstava zahrnuje nejen portrét zmíněného Muhammada Atty, ale také Ismaela Omara Mostefaie. Jde o jednoho ze tří pachatelů, kteří stáli za tragédií v pařížském klubu Bataclan.

Teroristický útok z 13. listopadu 2015 si vyžádal 89 obětí. Ve stejný den byly ve francouzské metropoli spáchány atentáty i na několika dalších místech, při kterých zemřelo dalších 41 lidí.

Francouzské velvyslanectví hovoří podle britského serveru The Guardian o "zděšení". Zahrnout do berlínské výstavy i atentátníky považuje za "hluboce šokující".

Podle ambasády není namístě dávat radikální islamisty jako příklad mučednické smrti.

Také vedení berlínské radnice v prohlášení sdělilo, že se od výstavy distancuje a nepodporuje ji. A to ani finančně, zdůraznilo. 

Jaký je význam slova "mučedník"?

Dánská umělecká skupina The Other Eye of the Tiger, která expozici připravila, se ale brání. A kritikům se snaží vysvětlit záměr a smysl svého výtvoru.

Podle tvůrců šlo o to ukázat, jak široký je význam slova "mučedník". Dodali, že odsuzují jakýkoliv druh násilí. 

Výstava umístěná v budově bývalé berlínské nemocnice nevzbuzuje povyk poprvé. Její obdobná verze se objevila už loni v muzeu v dánské Kodani. I tehdy se Sokrates nebo také francouzská hrdinka upálená za kacířství Johanka z Arku ocitli ve společnosti dokonce dvou útočníků z Bataclanu.

Kritici tenkrát své výhrady sepsali do stížnosti, ve které umělce vinili z podpory terorismu. Stížnost pak putovala k policii. 

Ani přehlídka fotografií v berlínské metropoli si už zřejmě nestihne napravit reputaci. Trvala jen týden, ve středu skončí.

11. září 2001. Teroristický útok na Dvojčata | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy