Johanka z Arku je vedle teroristů. Dánští umělci je zařadili na výstavu o mučednické smrti

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 12. 2017 20:11
Skupina umělců z Dánska vystavuje portréty lidí, kteří podle nich zemřeli jako mučedníci. Výstava v Berlíně ale vyvolala kritiku. Vedle Martina Luthera Kinga nebo Sokrata tu jsou totiž k vidění i teroristé.
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Bojovník za práva černošského obyvatelstva Martin Luther King, jeden z nejvýznamnějších filozofů všech dob Sokrates, ale také atentátník z 11. září 2001 Muhammad Atta. 

Portréty těchto a dalších sedmnácti lidí tvoří novou výstavu v uměleckém centru Kunstquartier Bethanien v Berlíně

Expozice zobrazuje osobnosti napříč historií, které zemřely mučednickou smrtí kvůli svému názorovému přesvědčení.

Umělecký počin ale zatím sklidil spíše pobouření než úspěch. Kritika se sype ze sociálních sítích i francouzských a německých médií. Proti výstavě se ohradila i francouzská ambasáda v Berlíně.

Teroristé nejsou dobrý příklad

Francii se nelíbí, že výstava zahrnuje nejen portrét zmíněného Muhammada Atty, ale také Ismaela Omara Mostefaie. Jde o jednoho ze tří pachatelů, kteří stáli za tragédií v pařížském klubu Bataclan.

Teroristický útok z 13. listopadu 2015 si vyžádal 89 obětí. Ve stejný den byly ve francouzské metropoli spáchány atentáty i na několika dalších místech, při kterých zemřelo dalších 41 lidí.

Francouzské velvyslanectví hovoří podle britského serveru The Guardian o "zděšení". Zahrnout do berlínské výstavy i atentátníky považuje za "hluboce šokující".

Podle ambasády není namístě dávat radikální islamisty jako příklad mučednické smrti.

Také vedení berlínské radnice v prohlášení sdělilo, že se od výstavy distancuje a nepodporuje ji. A to ani finančně, zdůraznilo. 

Jaký je význam slova "mučedník"?

Dánská umělecká skupina The Other Eye of the Tiger, která expozici připravila, se ale brání. A kritikům se snaží vysvětlit záměr a smysl svého výtvoru.

Podle tvůrců šlo o to ukázat, jak široký je význam slova "mučedník". Dodali, že odsuzují jakýkoliv druh násilí. 

Výstava umístěná v budově bývalé berlínské nemocnice nevzbuzuje povyk poprvé. Její obdobná verze se objevila už loni v muzeu v dánské Kodani. I tehdy se Sokrates nebo také francouzská hrdinka upálená za kacířství Johanka z Arku ocitli ve společnosti dokonce dvou útočníků z Bataclanu.

Kritici tenkrát své výhrady sepsali do stížnosti, ve které umělce vinili z podpory terorismu. Stížnost pak putovala k policii. 

Ani přehlídka fotografií v berlínské metropoli si už zřejmě nestihne napravit reputaci. Trvala jen týden, ve středu skončí.

11. září 2001. Teroristický útok na Dvojčata | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy