Zdi, strážní věže, kamery. Dokumenty potvrzují tábory násilné převýchovy pro Ujgury

ČTK ČTK
24. 11. 2019 22:47
Uniklé dokumenty čínské komunistické strany ukazují, že Čína zřídila především pro Ujgury, muslimskou menšinu žijící na severozápadě země, tábory určené k ideologické indoktrinaci a převýchově.
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang | Foto: Reuters

Tvrdí to Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), na jehož zjištění upozorňují světová média, včetně britské BBC nebo deníku The Guardian, které na vyšetřování spolupracovaly. Peking, který je kvůli podezřením z provozování táborů často kritizován, oficiálně tvrdí, že zařízení jsou určena k dobrovolným pracovním školením.

Uniklý interní dokument z roku 2017 ale podle listu The Guardian potvrzuje nejrozsáhlejší hromadnou internaci určité etnicko-náboženské menšiny od 2. světové války. Navíc podrobně popisuje, jak tábory, v nichž je v provincii Sin-ťiang zadržován nejméně milion lidí, fungují. Čína nyní publikované informace označila za "výmysly", uvedl britský deník.

Dokumenty podle ICIJ potvrzují množící se zprávy o tom, že Peking provozuje tajné internační tábory určené k nedobrovolné ideologické převýchově. Hlavní z těchto materiálů si je možné v originále prohlédnout zde, jeho přeložená verze do angličtiny je pak k vidění zde.

Tábory mají podle nejnovějších důkazů strážní věže a jsou vybaveny kamerovými systémy, které mají zamezit útěkům. Ujguři a další menšiny jsou v zařízeních hodnoceni mimo jiné na základě toho, jak ovládají mandarínštinu, dominantní verzi čínštiny, nebo zda dodržují přísná pravidla týkající se všedního života. Bodový systém se vztahuje i na zvládání "ideologické přeměny".

Tábory musí dodržovat přísný systém "naprosté fyzické a psychické kontroly", každá budova musí být obehnána plotem a areál zdí, u hlavní brány hlídkuje policie, uvádí The Guardian. Chovanci mohou být drženi po neurčitou dobu, nejméně však rok, manuál popisuje, kdy je mohou navštívit příbuzní, či kdy je možné použít toalety.

Čínu tento měsíc kritizoval například americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Spojené státy jsou podle něj znepokojeny zprávami, že čínské úřady "obtěžují, zadržují a nezákonně zatýkají" rodinné příslušníky ujgurských aktivistů, kteří prošli internačními tábory v provincii Sin-ťiang.

Čína odmítá, že by s Ujgury špatně zacházela, a dění v Sin-ťiang označuje za své vnitřní záležitosti. O táborech hovoří jako o střediscích odborného vzdělávání, kam jsou lidé posíláni mimo jiné na politickou převýchovu v rámci boje proti extremistickým ideologiím.

 

Právě se děje

Další zprávy