Vysoké Tatry zasáhly záplavy, úřady uzavřely několik turistických cest

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2018 13:04
Z obce Stará Lesná museli hasiči evakuovat 270 lidí.
Štrbské pleso - ilustrační foto.
Štrbské pleso - ilustrační foto. | Foto: Magdaléna Daňková

Bratislava - Vydatné srážky způsobily na severu Slovenska lokální záplavy, kvůli kterým byli evakuováni obyvatelé a návštěvníci obce Stará Lesná pod Vysokými Tatrami

Příval vody poškodil několik turistických tras, které úřady uzavřely. Oznámili to ve čtvrtek hasiči a horská záchranná služba (HZS).

Ve Staré Lesné se ve středu večer vylil Studený potok, který v obci začal zaplavovat ulice. Hasiči pomáhali při evakuaci zhruba 270 lidí ze zaplavených chatových oblastí a domů. 

Hasiči zasahují také v obcích Osturňa, Ždiar, Tatranská Javorina, Majere, Stráňany a ve městě Podolínec. 

V Tatrách jsou uzavřené trasy přes Bielovodskou a Javorovou dolinu z důvodu jejich podmáčení a stržení mostů. Slovenský zpravodajský server Sme informoval o doporučení Státních lesů Tatranského národního parku, podle kterého by se turisté v následujících třech dnech měli raději oblasti Bielovodské a Javorové doliny úplně vyhnout. 

Rozvodněný potok strhl také most na Tatranské magistrále, která je v současné době neprůchozí v úseku mezi turistickým střediskem Hrebienok a Zamkovského chatou.

Záchranáři navíc upozornili, že k podemletí cest a strhnutí mostů mohlo dojít i v jiných lokalitách.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v souvislosti s vydatnými srážkami výstrahu druhého stupně před deštěm pro okres Poprad a prvního stupně pro okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa. Zároveň vydal pro tyto tři okresy výstrahu prvního stupně před povodněmi.

Rovněž na polské straně Tater bylo podle agentury DPA kvůli silnému dešti preventivně evakuováno několik skautských táborů a ubytoven. Horská služba uzavřela mnoho turistických tras v okolí horského střediska Zakopané.

Se špatným počasím se potýkají i jiné části Polska, hlášeny jsou popadané stromy a poškozené domy. Hasiči ve středu zasahovali na více než 1500 místech. Zatím ale nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění.

Video: Méně ryb i slabá úroda. Extrémní sucho ohrožuje české rybníky i farmy

Méně ryb i slabá úroda. Extrémní sucho ohrožuje české rybníky i farmy | Video: Jiří Benda, Martin Biben, Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy