Vysoké Tatry zasáhly záplavy, úřady uzavřely několik turistických cest

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2018 13:04
Z obce Stará Lesná museli hasiči evakuovat 270 lidí.
Štrbské pleso - ilustrační foto.
Štrbské pleso - ilustrační foto. | Foto: Magdaléna Daňková

Bratislava - Vydatné srážky způsobily na severu Slovenska lokální záplavy, kvůli kterým byli evakuováni obyvatelé a návštěvníci obce Stará Lesná pod Vysokými Tatrami

Příval vody poškodil několik turistických tras, které úřady uzavřely. Oznámili to ve čtvrtek hasiči a horská záchranná služba (HZS).

Ve Staré Lesné se ve středu večer vylil Studený potok, který v obci začal zaplavovat ulice. Hasiči pomáhali při evakuaci zhruba 270 lidí ze zaplavených chatových oblastí a domů. 

Hasiči zasahují také v obcích Osturňa, Ždiar, Tatranská Javorina, Majere, Stráňany a ve městě Podolínec. 

V Tatrách jsou uzavřené trasy přes Bielovodskou a Javorovou dolinu z důvodu jejich podmáčení a stržení mostů. Slovenský zpravodajský server Sme informoval o doporučení Státních lesů Tatranského národního parku, podle kterého by se turisté v následujících třech dnech měli raději oblasti Bielovodské a Javorové doliny úplně vyhnout. 

Rozvodněný potok strhl také most na Tatranské magistrále, která je v současné době neprůchozí v úseku mezi turistickým střediskem Hrebienok a Zamkovského chatou.

Záchranáři navíc upozornili, že k podemletí cest a strhnutí mostů mohlo dojít i v jiných lokalitách.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v souvislosti s vydatnými srážkami výstrahu druhého stupně před deštěm pro okres Poprad a prvního stupně pro okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa. Zároveň vydal pro tyto tři okresy výstrahu prvního stupně před povodněmi.

Rovněž na polské straně Tater bylo podle agentury DPA kvůli silnému dešti preventivně evakuováno několik skautských táborů a ubytoven. Horská služba uzavřela mnoho turistických tras v okolí horského střediska Zakopané.

Se špatným počasím se potýkají i jiné části Polska, hlášeny jsou popadané stromy a poškozené domy. Hasiči ve středu zasahovali na více než 1500 místech. Zatím ale nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění.

Video: Méně ryb i slabá úroda. Extrémní sucho ohrožuje české rybníky i farmy

Méně ryb i slabá úroda. Extrémní sucho ohrožuje české rybníky i farmy | Video: Jiří Benda, Martin Biben, Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

Další zprávy