Výsledky komunálních voleb jsou varováním pro Macrona. Voliči podpořili Zelené

ČTK ČTK
29. 6. 2020 11:15
Výsledky nedělních komunálních voleb ve Francii označují komentátoři za neúspěch pro prezidenta Emmanuela Macrona a jeho centristické hnutí Republika v pohybu (REM).
Francouzský prezident Macron s manželkou hlasovali v neděli 28. června ve druhém kole komunálních voleb.
Francouzský prezident Macron s manželkou hlasovali v neděli 28. června ve druhém kole komunálních voleb. | Foto: Reuters

Macron, který se nachází v polovině mandátu, chtěl etablovat své mladé uskupení především ve velkých městských aglomeracích. Už před zveřejněním konečných výsledků je však jasné, že města jako Lyon, Marseille, Bordeaux a Štrasburk ovládla opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV). Křeslo pařížské starostky obhájila socialistka Anne Hidalgová s podporou Zelených.

"Ohromující výkon Zelených v neděli možná přesvědčí Macrona, aby ve své politice kladl větší důraz na životní prostředí, pokud chce posílit svou podporu na levici," komentovala hlasování agentura Reuters. "Ekologie je oblastí, kde je Macron vnímán jako ten, kdo pro ni nic neudělal," řekl ředitel společnosti pro průzkum veřejného mínění Ifop Frédéric Dabi.

Macronova strana, která šla do komunálních voleb poprvé, neměla své kandidáty ve všech obcích a v některých případech podporovala místní politiky z levice či pravice.

V přístavním městě Le Havre jasně zvítězil premiér Édouard Philippe ze středopravé formace Republikáni. Populární Philippe, který byl starostou Le Havru už v letech 2010 až 2017, se tak možná opět vrátí do normandského města, pokud ovšem místo sebe nepověří výkonem úřadu starosty někoho jiného. Macron má v pondělí s Philippem jednat i o jeho budoucnosti.

Samotný prezident není neoblíbený. Jeho podpora se nyní pohybuje kolem 40 procent, což je více, než před pandemií covidu-19. Jeho strana však ještě není zakotvená na lokální úrovni. Mluvčí vlády Sibeth Ndiayeová připustila, že výsledky REM jsou slabé, a zdůraznila, že zapouštění kořenů na místní úrovni "vyžaduje čas".

Zelení kandidáti ovládli velká města jako Marseille, Lyon, Štrasburk a Bordeaux často s podporou oslabené Socialistické strany, která má podobně jako Republikáni své zástupce ve vládě.

Zelení tak navázali na úspěch z loňských voleb do Evropského parlamentu. "Je to neuvěřitelná zelená vlna," konstatoval jejich europoslanec Yannick Jadot.

Symbolické vítězství v komunálních volbách slaví i krajně pravicové Národní sdružení (RN). Formace Marine Le Penové zvítězila v jihofrancouzském Perpignanu, kde se Louis Aliot stane vůbec prvním starostou RN ve městě s více než 100 tisíci obyvateli.

Pařížskou starostkou zůstane socialistka Hidalgová, která jasně porazila konzervativní kandidátku Rachidu Datiovou. Hidalgová je v čele francouzské metropole od roku 2014 a po víkendovém úspěchu patrně bude ve funkci i v době pařížských olympijských her v roce 2024.

Nedělní druhé kolo komunálních voleb ve Francii poznamenala rekordně nízká, pouze čtyřicetiprocentní, volební účast, což způsobily obavy a komplikace související s pandemií. Voliči museli mít roušky, dodržovat rozestupy a museli si přinést vlastní propisovací tužky. Podle Macrona nízká volební účast "není příliš dobrá zpráva".

V neděli lidé volili starosty a radní v přibližně pěti tisících městech. První kolo, které přineslo konečné výsledky ve 30 tisících většinou malých obcí, se konalo už 15. března, tedy v době, kdy pandemie explodovala. Kritici Macronovi vyčítali, že konání prvního kola voleb vůbec povolil.

Video: V Dijonu už čtvrtý den zuřil boj mezi gangy, opět hořela auta

V Dijonu už čtvrtý den zuřil boj mezi gangy, opět hořela auta. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy