Dohoda je na dosah. Vyslanec USA představil Afgháncům návrh smlouvy s Tálibánem

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2019 18:31
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad představil afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu návrh mírové dohody, který v uplynulých měsících dojednali američtí představitelé se zástupci islamistického hnutí Tálibán.S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Podle ní návrh dohody počítá s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence.
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad
Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad | Foto: Reuters

Vyslanec Khalilzad se má tento týden setkat v Kábulu s afghánskými vůdci a pokusit se dosáhnout shody, než bude dokument podepsán. Afghánský prezident podle Reuters slíbil, že svůj názor na dohodu sdělí vyslanci Khalilzadovi během dvou dnů. "Ale podle nás se dá smysluplného míru či cesty ke smysluplnému míru dosáhnout jen ukončením násilí a přímým jednáním s Tálibánem," uvedl prezidentův mluvčí.

Přímé rozhovory Spojených států a Tálibánu o podmínkách ukončení téměř dvacetileté občanské války v Afghánistánu začaly před rokem. S afghánskou vládou Tálibán mluvit zatím odmítá, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.

Jedním z klíčových bodů jednání Američanů a povstalců byl plán stažení amerických vojáků ze země výměnou za záruku Tálibánu, že nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát. Obě strany diskutovaly rovněž o příměří.

Původem Afghánec Khalilzad po skončení devátého kola rozhovorů v Kataru o víkendu sdělil, že USA a Tálibán jsou "na prahu dohody". To potvrdil také mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. "Jsme těsně před ukončením invaze a dosažením mírového řešení pro Afghánistán," řekl.

Na základě dohody by podle Khalilzada opustilo prvních pět tisíc amerických vojáků pět afghánských vojenských základen už do 135 dní. V Afghánistánu je nyní asi 13 až 14 tisíc amerických vojáků.

Hnutí Tálibán ale současně pokračuje v Afghánistánu v bojích a v posledních dnech podniklo rozsáhlé útoky na dvě velká města, Kunduz a Púli Chumrí. U Púli Chumrí Tálibán pokračoval v blokádě hlavní silnice vedoucí na jih k metropoli Kábulu a jeho bojovníci stříleli na jakékoli příslušníky afghánských bezpečnostních sil, kteří se pokusili k místu přiblížit. Ozbrojené střety pokračovaly i na severu města. V Kunduzu se v pondělí odpálil sebevražedný atentátník, který zabil nejméně šest policistů.

Podle jednoho z členů amerického vyjednávacího týmu "mírová dohoda s Tálibánem nebude založena na slepé důvěře, ale bude obsahovat jasné závazky, jejichž dodržování bude kontrolováno a prověřováno". "Po případném oznámení dohody by měly následovat vnitroafghánské rozhovory, během nichž bude Tálibán hovořit s dalšími zástupci afghánské společnosti a společně se zavážou dodržovat trvalé příměří," dodal nejmenovaný americký činitel, kterého citovala agentura AP.

Video: Při útoku na americký konvoj v Afghánistánu zemřeli čtyři lidé

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy