Vyšetřovatelé v Petrohradě pátrají po islamistech. Zatkli sedm lidí, podezírají je z verbování

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2017 19:39
Ruští vyšetřovatelé prohledávají několik adres ve městě Petrohrad. Tím v pondělí otřásl teroristický útok v metru, kdy zemřelo 14 lidí. Tajné služby ve středu zatkly sedm přistěhovalců ze Střední Asie. Podezírají je, že verbovali své krajany do řad teroristických organizací Islámský stát a An-Nusra. Prověřují také možné spojení mezi útočníkem a těmito lidmi. Podle ruských médií není vyloučeno, že měl atentátník společníky.
Ruský policista hlídá na stanici metra v Petrohradě.
Ruský policista hlídá na stanici metra v Petrohradě. | Foto: Reuters

Petrohrad -  V Petrohradu, kde se v pondělí odehrál atentát se 14 mrtvými, ruské bezpečnostní služby zatkly sedm přistěhovalců ze Střední Asie kvůli podezření, že verbovali své krajany do teroristických organizací Islámský stát a An-Nusra. Ta je v současnosti známa pod názvem Fronta dobytí Sýrie a hlásí se k teroristické síti Al-Káida. Vyšetřovatelé zároveň oznámili, že se podařilo identifikovat všech 13 obětí útoku a s pomocí testu DNA potvrdit i totožnost útočníka, který je čtrnáctým mrtvým. Je za něj považován Akbaržon Džalilov, jenž pochází z Kyrgyzstánu a od 16 let měl ruské občanství.

Vyšetřovatelé předpokládají, že Džalilova, který přijel do Petrohradu před sedmi lety, se islamistům podařilo naverbovat během jeho návštěvy v kyrgyzském městě Oš. V řadách IS podle odhadů bojuje více než tisícovka Kyrgyzů.

Mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková řekla, že už byli vyslechnuti Džalilovovi rodiče. Policie podle ní našla v Džalilovově bytě materiál, který byl i na zajištěné náloži. "Při prohlídce bytu byly nalezeny předměty (lepicí páska, hliníková folie a další), které byly poslány na expertízu. Podle předběžného vyšetřování odpovídají tomu, co bylo na náloži, jež se našla na Náměstí povstání. Závěr bude učiněn podle výsledku expertního šetření," řekla Petrenková.

Na stanici petrohradského metra Náměstí povstání se v pondělí našla nálož, kterou pyrotechnici včas zneškodnili. Druhou nálož útočník odpálil v jedoucí soupravě metra. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že tři z asi 50 zraněných jsou ve velmi vážném stavu.

Prověřit spojení předpokládaného útočníka s přívrženci radikálních islamistů nařídil šéf ruských federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Podle anonymních zdrojů ruských médií není vyloučeno, že atentátník měl společníky. "Vyšetřovatelé pečlivě prověří všechny styky a kontakty zatčených, je ale třeba upozornit, že v tuto chvíli nemáme důkazy, že by se zadržení znali s pachatelem útoku v petrohradském metru," citovala agentura Interfax z úředního komuniké.

Kriminalisté prohledali bydliště sedmi podezřelých a zabavili extremistickou literaturu. Chystá se také vznesení obvinění a vzetí do vazby.

Kazašské velvyslanectví v Rusku dnes oznámilo, že mezi zatčenými není žádný občan Kazachstánu. Jeho ministr zahraničí Kajrat Adbrachmanov řekl, že Kazachstán je připraven pomoci při vyšetřování. Jednou z obětí je kazašský občan a ministr řekl, že úřady nyní pomáhají jeho rodině a umožní také přepravu těla.

Podle serveru Fontanka.ru nejmladší ze třinácti obětí sebevražedného atentátníka bylo 17 let a nejstarší 71.

Agentura Reuters oslovila pět bezpečnostních odborníků a ti se po prověření dostupných důkazů kloní k názoru, že útok byl jen napolo zdařenou operací, při níž pachatel mohl být zvenčí řízen, ale nemusel mít přímou podporu. Jedna z náloží zanechaná v metru nevybuchla a podle fotografií to byla podomácku vyrobená bomba z dostupných materiálů a opatřená neprofesionálním odpalovacím zařízením. Primitivnost zbraně podle těchto odborníků dokazuje, že útok byl proveden s omezenými zdroji. "Zdá se, že jde spíše o amatérskou organizaci, která chtěla něco udělat, ale neměla kontakty, peníze ani prostředky, aby si opatřila účinnější výbušninu," sdělil západní zdroj agentuře Reuters.

Do Petrohradu přiletěli z Kyrgyzstánu příbuzní předpokládaného atentátníka. "Já tomu nevěřím," prohlásila Džalilovova matka a dalších vyjádření se zdržela.

Drahý bezpečnostní systém porazily bomby za pár rublů

Ruská média se pozastavují nad tím, jak se sebevražednému útočníkovi podařilo hladce proklouznout draze pořízeným bezpečnostním systémem v petrohradské podzemní dráze. Úřady nabádají nespěchat s vyvozováním závěrů.

"Zatímco vyšetřovatelé zjišťují motivy, jakými se řídil dvaadvacetiletý terorista, a hledají možné spolupachatele zločinu, poslanci petrohradského sněmu požadují od vedení města, aby objasnilo použití peněz utracených na zajištění bezpečnosti v metru," napsal list Kommersant na svém webu.

"Systém protiteroristické ochrany petrohradského metra za stovky milionů rublů" podle deníku selhal v případě osamělého útočníka, kterého vyrobení dvou improvizovaných bomb mohlo stát jen pár tisíc rublů.

Současný útok může přijít Putinovi vhod, jeho režim má dlouhou historii spojenou s využíváním teroristických činů k ospravedlňování represí, říká Šír. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy