Vyšetřovatelé OSN kritizují neveřejné soudy v Barmě

Pavel Vondra
18. 11. 2008 19:44
Odsouzeným disidentům bylo upřeno právo na spravedlivý proces

Ženeva - Barmská junta upřela desítkám prodemokratických aktivistů, kteří byli minulý týden v neveřejných hromadných procesech odsouzeni k vysokým trestům, právo na spravedlivý proces.

K takovému závěru dospěli vyšetřovatelé OSN, kteří dnes připojili svůj hlas k vlně kritických reakcí, jež se zvedla v řadě západních zemí na protest proti čerstvým rozsudkům nad barmskými disidenty v délce až 65 let.

„Přelíčení probíhala za zavřenými dveřmi ve věznicích, v režii soudů, jež postrádají jak nezávislost, tak nestrannost," uvádí se ve společném prohlášení pětice expertů na lidská práva, kteří podávají průběžná hlášení Radě pro lidská práva OSN (UNHRC) se sídlem v Ženevě.

Znovu a veřejně

Je mezi nimi i zvláštní zpravodaj OSN pro stav lidských práv v Myanmaru (oficiální, ovšem demokratickou opozicí a některými západními vládami neuznávaný název Barmy - pozn. red.) Tomas Ojea Quintana, který v srpnu absolvoval první návštěvu země ve své nové funkci, během níž se setkal i s několika prominentními politickými vězni včetně vůdkyně opoziční Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij.

Věznice Insein v Rangúnu (kruhový objekt v levém horním rohu leteckého snímku). Jedno z míst, kde probíhaly neveřejné soudy s barmskými disidenty
Věznice Insein v Rangúnu (kruhový objekt v levém horním rohu leteckého snímku). Jedno z míst, kde probíhaly neveřejné soudy s barmskými disidenty | Foto: Pavel Vondra

Spolu s ním dokument připravili Leandro Despouy, zpravodaj pro nezávislost soudců a právníků, Frank La Rue, specializující se na svobodu názorů a vyjadřování, Margaret Sekaggya, jež pro OSN zkoumá postavení obhájců lidských práv v problematických zemích a Asma Jahangir, která se zaměřuje na dodržování svobody náboženského vyznání a přesvědčení.

V jejich expertním stanovisku zazněla výzva k opakování procesů s odsouzenými aktivisty, ovšem tentokrát s připuštěním veřejnosti.

Zároveň po barmská juntě požadují propuštění tří obhájců, kteří byli odsouzeni za údajné pohrdání soudem, když jménem svých klientů vznášeli výhrady k průběhu soudního řízení a jeho neveřejnému charakteru.

Zastavit perzekuci

Vojenská vláda, která v Barmě vládne už od roku 1962 a za tu dobu přivedla kdysi prosperující zemi do hluboké politické a ekonomické krize, podle expertů OSN musí „zastavit perzekuci a zatýkání jedinců, kteří pouze pokojně uplatňují svá mezinárodně uznaná lidská práva".

Podobná reakce přišla minulý týden také od členů Evropského parlamentního výboru pro Barmu, který sdružuje více než 130 poslanců z 10 evropských zemí včetně České republiky.

„Různorodost osob, které byly odsouzeny, dokládá, že junta vládnoucí Barmě nestrpí žádnou opozici, ať už ji představují členové politických stran, aktivisté za pracovní práva, básníci nebo bloggeři," uvedli ve svém společném prohlášení evropští zákonodárci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun | Foto: Reuters

Zároveň vyzvali Evropskou unii a Radu bezpečnosti OSN, aby se zákrokem proti barmské opozici začaly urychleně zabývat a generálního tajemníka OSN, aby si propuštění politických vězňů v Barmě stanovil za svou prioritu.

Generální tajemník Spojených národů Pan Ki-mun původně avizoval, že se chystá Barmu navštívit letos v prosinci, minulý měsíc ale naznačil, že by svou návštěvu mohl zrušit, pokud do té doby nedojde k pokroku v naplňování politických reforem, k nimž se tamní generálové zavázali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy