Jak chorvatský generál propašoval jed do soudní síně? Vyšetřovatelé i po roce tápou

ČTK ČTK
2. 11. 2018 11:52
Bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak spáchal sebevraždu v soudní síni v Haagu, když před zapnutými kamerami vypil kyanid draselný.
Chorvatský generál vypil jed před soudem v Haagu | Video: Reuters

Haag - Nizozemským vyšetřovatelům se nepodařilo vysvětlit okolnosti loňské sebevraždy někdejšího generála bosenských Chorvatů Slobodana Praljaka. Jak se mu do soudního sálu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) podařilo propašovat lahvičku smrtícího jedu, zůstává tajemstvím, napsala agentura AP.

Dvaasedmdesátiletý Praljak byl loni 29. listopadu odsouzen ke 20 letům za mřížemi za zločiny spáchané v Bosně během války v 90. letech. Po vyslechnutí rozsudku někdejší generál před zapnutými kamerami vypil smrtící tekutinu, kyanid draselný a o dvě hodiny později v nemocnici zemřel.

Nizozemští vyšetřovatelé v prohlášení uvedli, že se nepodařilo zjistit, "jak a kdy pan Praljak získal kyanid draselný, který použil". Není podle nich vyloučeno, že jed u sebe měl dlouho. Kyanid sodný (cyankáli) jde ve formě tablety nebo prášku dlouho přechovávat a zabít člověka dokáže velmi malé množství této látky. "V této souvislosti není ničím zvláštním, že si nikdo nevšiml, že (k Praljakovi) byla tato látka přinesena nebo že ji u sebe přechovával," dodali vyšetřovatelé.

V souvislosti s Praljakovou sebevraždou nebyl spáchán žádný trestný čin, uvedli také. Zkoumali záznamy z kamer, vyslechli svědky a prohledali Praljakovu celu. V ní našli dopis na rozloučenou, který Praljak adresoval své rodině. Napsal v něm, že "se už dávno rozhodl skoncovat se životem, pokud by byl shledán vinným".

Interní vyšetřování, které po Praljakově smrti vedl nezávisle na nizozemské policii sám ICTY, dospělo k závěru, že zaměstnanci věznice, kde byl souzený držen, ani její vedení neporušilo žádné předpisy.

 

Právě se děje

Další zprávy