Jak chorvatský generál propašoval jed do soudní síně? Vyšetřovatelé i po roce tápou

ČTK ČTK
2. 11. 2018 11:52
Bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak spáchal sebevraždu v soudní síni v Haagu, když před zapnutými kamerami vypil kyanid draselný.
Chorvatský generál vypil jed před soudem v Haagu | Video: Reuters

Haag - Nizozemským vyšetřovatelům se nepodařilo vysvětlit okolnosti loňské sebevraždy někdejšího generála bosenských Chorvatů Slobodana Praljaka. Jak se mu do soudního sálu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) podařilo propašovat lahvičku smrtícího jedu, zůstává tajemstvím, napsala agentura AP.

Dvaasedmdesátiletý Praljak byl loni 29. listopadu odsouzen ke 20 letům za mřížemi za zločiny spáchané v Bosně během války v 90. letech. Po vyslechnutí rozsudku někdejší generál před zapnutými kamerami vypil smrtící tekutinu, kyanid draselný a o dvě hodiny později v nemocnici zemřel.

Nizozemští vyšetřovatelé v prohlášení uvedli, že se nepodařilo zjistit, "jak a kdy pan Praljak získal kyanid draselný, který použil". Není podle nich vyloučeno, že jed u sebe měl dlouho. Kyanid sodný (cyankáli) jde ve formě tablety nebo prášku dlouho přechovávat a zabít člověka dokáže velmi malé množství této látky. "V této souvislosti není ničím zvláštním, že si nikdo nevšiml, že (k Praljakovi) byla tato látka přinesena nebo že ji u sebe přechovával," dodali vyšetřovatelé.

V souvislosti s Praljakovou sebevraždou nebyl spáchán žádný trestný čin, uvedli také. Zkoumali záznamy z kamer, vyslechli svědky a prohledali Praljakovu celu. V ní našli dopis na rozloučenou, který Praljak adresoval své rodině. Napsal v něm, že "se už dávno rozhodl skoncovat se životem, pokud by byl shledán vinným".

Interní vyšetřování, které po Praljakově smrti vedl nezávisle na nizozemské policii sám ICTY, dospělo k závěru, že zaměstnanci věznice, kde byl souzený držen, ani její vedení neporušilo žádné předpisy.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy