Záchranáři našli druhou černou skříňku a 2854 ostatků

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 4. 2015 20:50
Černá skříňka je poškozená a ohořelá, měla by ale objasnit, co se s letadlem dělo před tragédií.
Francouzský záchranář u trosek letadla Germanwings v Alpách
Francouzský záchranář u trosek letadla Germanwings v Alpách | Foto: Reuters

Marseille/Düsseldorf - Andreas Lubitz, kopilot havarovaného německého airbusu, na webu hledal možnosti, jak spáchat sebevraždu.

Zjišťoval si i informace o zabezpečení kokpitu, oznámilo ve čtvrtek státní zastupitelství v Düsseldorfu.

Vyšetřovatelé detailně zkoumali tablet, který našli v Lubitzově bytě. Podrobnosti o sebevraždách pilot zjišťoval mezi 16. a 23. březnem, tedy ještě den před nehodou.

"Minimálně jeden den" a "po několik minut" také cíleně hledal informace o dveřích kokpitu.

Nové zjištění potvrzuje, že Lubitz navedl 24. března letoun společnosti Germanwings do alpského masivu úmyslně.

Jak ukázala analýza z nahrávky hlasů z pilotní kabiny, 27letý muž nejspíš využil chvíle, kdy si první pilot odskočil na toaletu. Zpátky do kabiny už ho nepustil a záměrně zahájil klesání, takže letoun narazil do hor.

Vyšlo navíc najevo, že trpěl depresemi. Lufhansa tento týden přiznala, že ji v roce 2009 o svých problémech informoval.

Našla se druhá černá skříňka

Francouzi takřka souběžně oznámili nález druhé černé skříňky. Na druhém záznamovém zařízení se nachází zápis technických parametrů letu číslo 4U 9525, na jehož palubě zemřelo 150 lidí.

Stav nalezeného zapisovače dává naději na získání nových poznatků, řekl šéf vyšetřování ve Francii Brice Robin. A to přesto, že se přístroj zaryl desítky centimetrů pod zem, byl ohořelý a otlučený o skálu.

Robin také oznámil, že na místě pádu stroje se už našly vzorky DNA ve stejném počtu, jako bylo lidí v letounu. Nyní se porovnají s těmi vzorky, které poskytly rodiny obětí. Jejich identifikace potrvá tři až pět týdnů. Robin upřesnil, že se našlo a zkoumá 2854 lidských pozůstatků.

Už ve čtvrtek dopoledne informovali, že se v troskách Airbusu A320 našly mobilní telefony cestujících, ale zatím z nich nezískali žádné poznatky o tom, co se na palubě letadla dělo.

Telefony ještě nebyly podrobně prozkoumány, napsala agentura AP s odvoláním na mluvčího francouzského četnictva Jeana-Marka Menichiniho.

Ten dále celou záležitost nechtěl komentovat.

Spekulace o videu

Francouzský týdeník Paris Match a německý bulvární deník Bild v úterý informovaly o existenci videa z mobilního telefonu, které prý zachycuje chaos na palubě v posledních sekundách před nárazem.

Podle francouzských úřadů vyšetřovatelé takový videozáznam nemají k dispozici. Jestliže existuje, musí jim být předán, vyzvala marseilleská prokuratura.

Menichini existenci záznamu už dříve popřel. Mluvčí Lufthansy, majitele Germanwings, pro změnu zpochybnil, že by se paměťové karty po silném nárazu dochovaly neporušené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy