Záchranáři našli druhou černou skříňku a 2854 ostatků

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 4. 2015 20:50
Černá skříňka je poškozená a ohořelá, měla by ale objasnit, co se s letadlem dělo před tragédií.
Francouzský záchranář u trosek letadla Germanwings v Alpách
Francouzský záchranář u trosek letadla Germanwings v Alpách | Foto: Reuters

Marseille/Düsseldorf - Andreas Lubitz, kopilot havarovaného německého airbusu, na webu hledal možnosti, jak spáchat sebevraždu.

Zjišťoval si i informace o zabezpečení kokpitu, oznámilo ve čtvrtek státní zastupitelství v Düsseldorfu.

Vyšetřovatelé detailně zkoumali tablet, který našli v Lubitzově bytě. Podrobnosti o sebevraždách pilot zjišťoval mezi 16. a 23. březnem, tedy ještě den před nehodou.

"Minimálně jeden den" a "po několik minut" také cíleně hledal informace o dveřích kokpitu.

Nové zjištění potvrzuje, že Lubitz navedl 24. března letoun společnosti Germanwings do alpského masivu úmyslně.

Jak ukázala analýza z nahrávky hlasů z pilotní kabiny, 27letý muž nejspíš využil chvíle, kdy si první pilot odskočil na toaletu. Zpátky do kabiny už ho nepustil a záměrně zahájil klesání, takže letoun narazil do hor.

Vyšlo navíc najevo, že trpěl depresemi. Lufhansa tento týden přiznala, že ji v roce 2009 o svých problémech informoval.

Našla se druhá černá skříňka

Francouzi takřka souběžně oznámili nález druhé černé skříňky. Na druhém záznamovém zařízení se nachází zápis technických parametrů letu číslo 4U 9525, na jehož palubě zemřelo 150 lidí.

Stav nalezeného zapisovače dává naději na získání nových poznatků, řekl šéf vyšetřování ve Francii Brice Robin. A to přesto, že se přístroj zaryl desítky centimetrů pod zem, byl ohořelý a otlučený o skálu.

Robin také oznámil, že na místě pádu stroje se už našly vzorky DNA ve stejném počtu, jako bylo lidí v letounu. Nyní se porovnají s těmi vzorky, které poskytly rodiny obětí. Jejich identifikace potrvá tři až pět týdnů. Robin upřesnil, že se našlo a zkoumá 2854 lidských pozůstatků.

Už ve čtvrtek dopoledne informovali, že se v troskách Airbusu A320 našly mobilní telefony cestujících, ale zatím z nich nezískali žádné poznatky o tom, co se na palubě letadla dělo.

Telefony ještě nebyly podrobně prozkoumány, napsala agentura AP s odvoláním na mluvčího francouzského četnictva Jeana-Marka Menichiniho.

Ten dále celou záležitost nechtěl komentovat.

Spekulace o videu

Francouzský týdeník Paris Match a německý bulvární deník Bild v úterý informovaly o existenci videa z mobilního telefonu, které prý zachycuje chaos na palubě v posledních sekundách před nárazem.

Podle francouzských úřadů vyšetřovatelé takový videozáznam nemají k dispozici. Jestliže existuje, musí jim být předán, vyzvala marseilleská prokuratura.

Menichini existenci záznamu už dříve popřel. Mluvčí Lufthansy, majitele Germanwings, pro změnu zpochybnil, že by se paměťové karty po silném nárazu dochovaly neporušené.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy