reklama
 
 

V Etiopii našli černé skříňky zříceného boeingu. Vyšetřování je na začátku

11. 3. 2019 13:02
První záběry z místa leteckého neštěstí v Etiopii | Video: Reuters |  00:46
Vyšetřovatelé našli obě černé skřínky - hlasový záznamník hovorů v kokpitu i zapisovač letových údajů - v troskách etiopského Boeingu 737 MAX 8, který se v neděli zřítil krátce po startu z Addis Abeby. Informovala o tom Reuters s odvoláním na etiopskou státní televizi.

Při havárii letadla společnosti Ethiopian Airlines na cestě z etiopské metropole do keňského hlavního města Nairobi zahynulo všech 157 lidí, kteří byli na palubě.

Jeden stroj Boeing 737 MAX 8 se zřítil už loni v říjnu. Letoun nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havaroval po startu z letiště v Jakartě. Nikdo neštěstí nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace.

Příčina říjnové havárie letadla společnosti Lion Air sice nebyla dosud určena, ale indonéští vyšetřovatelé už několik dní po neštěstí letecké společnosti upozornili, že chybná informace z jednoho ze senzorů může způsobit, že letadlo automaticky nakloní příď směrem dolů.

Mnozí odborníci varují před tím, aby se zmíněné nehody předčasně dávaly do souvislosti. Alan Diehl z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) připomněl, že v obou případech se neštěstí odehrálo krátce po vzletu a kolísání vertikální rychlosti po startu etiopského letadla naznačuje možný problém s ovladatelností stroje. Dodal ale, že existuje řada dalších vysvětlení havárie - například problém s motory, chyba pilota, váha nákladu, sabotáž anebo střet s ptáky.

Podle společnosti Boeing je vyšetřovaní v počáteční fázi, a proto není nutné provozovatelům modelu 737 MAX 8 vydávat na základě kusých informací nové pokyny.

Video: Záběry ze dna Jávského moře. Tak potápěči pátrali po troskách boeingu společnosti Lion Air

Potápěči nacházejí na dně moře části Boeingu 737 MAX 8 společnosti Lion Air. Nový letoun se zřítil do vln v pondělí jen několik minut po startu. | Video: Asociated Press |  01:14

autor: ČTK | 11. 3. 2019 13:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama