Vyšetřovatelé brzy vyslechnou zakladatele WikiLeaks Assange, který se skrývá na ekvádorské ambasádě

ČTK ČTK
21. 1. 2016 6:32
Assange se na ekvádorském velvyslanectví v Londýně ukrývá kvůli švédskému zatykači, který souvisí s údajnými sexuálními delikty, a obavám, že by pak mohl být ze Švédska vydán do USA. Assangeovi budou pokládat otázky ekvádorští představitelé, půjde však o dotazy předložené švédskými státními zástupci. K výslechu dojde "již v nejbližších dnech", řekl ekvádorský prezident Rafael Correa.
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange | Foto: Reuters

Quito - Zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se již přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, již brzy v budově ambasády vyslechnou.

Ve středu to prohlásil ekvádorský prezident Rafael Correa. Assange se ukrývá kvůli švédskému zatykači, který souvisí s údajnými sexuálními delikty, a obavám, že by pak mohl být ze Švédska vydán do USA.

Jak Correa řekl novinářům, Assangeovi budou pokládat otázky ekvádorští představitelé, půjde však o dotazy předložené švédskými státními zástupci. Dojde k tomu "již v nejbližších dnech", dodal prezident.

Otázky se mají týkat obvinění ze sexuálního napadení, které proti Australanovi vznesly dvě ženy. "Konečně dojde k tomu, co se mělo udělat již před třemi lety," uvedl Correa. Jak poznamenala agentura AP, reakci švédské strany na tento postup se jí nepodařilo získat.

Na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně se Assange uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu tato jihoamerická země udělila politický azyl. Švédsko ho viní ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila. Čtyřiačtyřicetiletý Assange všechna obvinění odmítá.

Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací. Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký poprask způsobil v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů po celém světě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy