Vyšetřovatel Mueller jde po Trumpových obchodech s Rusy. Zjišťuje, zda by ho mohli vydírat

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2017 11:45
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller při vyšetřování údajné ruské součinnosti s volebním týmem amerického prezidenta Donalda Trumpa spolupracuje s velkou porotou. Podle amerických médií by mohlo jít o signál, že se v případu zahrnujícím Trumpovy blízké spolupracovníky a příbuzné mohou připravovat obvinění. Vyšetřování se netýká pouze údajného ovlivňování amerických prezidentských voleb. K Trumpově nelibosti se pozornost vyšetřovatelů soustředí také na jeho finanční styky s Ruskem. FBI zkoumá, jestli je kvůli svým obchodům americký prezident pro Rusy snadno vydíratelný.
Donald Trump se svým nejstarším synem.
Donald Trump se svým nejstarším synem. | Foto: Reuters

Washington - Vyšetřování kontaktů a údajné spolupráce volebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem nabývá nových a vážnějších rozměrů. FBI nyní prošetřuje Trumpovy finanční vazby na Rusko.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller spolupracuje při vyšetřování s velkou porotou. Napsaly to agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování.

Podle amerických médií by mohlo jít o signál, že se v případu zahrnujícím Trumpovy blízké spolupracovníky i příbuzné mohou připravovat obvinění.

Podle CNN je možné, že právě Trumpovy obchodní styky s Ruskem by mohly vést k případnému stíhání. Americká televizní stanice uvádí, že podle jejích zdrojů se vyšetřování rozšířilo na nezákonné finanční aktivity a možnou spolupráci s ruskými špionážními agenturami. Donald Trump také čelí možnému obvinění, že se pokoušel zabránit FBI ve vyšetřování ruských snah ovlivnit prezidentské volby.

Donalda Trumpa současný směr vyšetřování znepokojuje. Ve dva týdny starém interview s americkým listem The New York Times Robertu Muellerovi, který se začal zajímat o jeho finanční transakce, vzkázal, že jeho finanční záležitosti představují hranici, kterou by vyšetřovatelé v žádném případě neměli překročit.

Mueller je ale přesto oprávněn prověřit veškeré záležitosti, které z vyšetřování vyplynou.

Vydíratelný prezident

FBI tak nyní přezkoumává finanční operace konglomerátu Trump Organization, samotného Trumpa i celé jeho rodiny a spolupracovníků z jeho volební kampaně. Vyšetřovatelé procházejí například seznam nájemníku Trump Tower, kupce nemovitostí od Trumpovy společnosti nebo prezidentovy ruské obchodní partnery.

Donald Trump odmítá, že by jeho obchodní impérium mělo jakékoliv vazby na Rusko. Jeho právníci nicméně připustili několik výjimek. Mezi ně patří například konání Miss Universe 2013 v Moskvě nebo panství na Floridě, které Trump v roce 2008 prodal ruskému oligarchovi.

Trumpovo obchodování se dostalo do centra pozornosti FBI v minulosti už několikrát. Ještě než byl prezidentem. Vždy šlo o zkoumání toku ruských financí do amerického trhu s nemovitostmi a s tím spojené obavy, že se jedná o špinavé peníze ruských mafiánů.

Vyšetřovatelé se nesoustředí pouze na to, zda byly porušeny zákony. FBI se pokouší zjistit, jestli se současný americký prezident díky svým obchodním stykům s Rusy nedostal do kompromitující situace. "Vždy existovalo znepokojení nad jeho možnou vydíratelností kvůli jeho finančním transakcím," sdělila CNN osoba blízká vyšetřování.

Velkou porotu složenou z amerických občanů, se kterou Robert Mueller spolupracuje, používají vyšetřující orgány při rozhodování, zda je v konkrétním případě dostatek důkazů pro případné obvinění. Sestavení poroty přímo neznamená, že k obvinění dojde, umožňuje však vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

 

Právě se děje

Další zprávy